استقرار تانک‌های اسرائیلی در مرکز غزه

صدها هزار آواره در جنوب نوار تحت محاصره غزه در شرایطی فاجعه‌بار ناشی از کمبود آب، بسته‌شدن نانوایی‌ها، یا اتمام سوخت، به سر می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آخرین گزارش‌ها حکایت از آن دارد که نه تنها آتش‌بس در نوار غزه برقرارنشده بلکه این شهر، وقوع جنگ خیابانی همزمان با پیشروی تانک‌های اسرائیلی در مرکز آن را شاهد است.

بر اساس گزارش خبرنگار «العربیه»، نیروهای اسرائیلی جمعه 19 آبان، چندین منطقه در نوار غزه را بمباران کرده و تانک‌های اسرائیلی برای نخستین‌بار، به مرکز نوار غزه در نزدیکی بیمارستان الرنتیسی رسیدند.

Advertisement

تصاویری که به دست «العربیه» رسید نیز نشان داد که این تانک‌ها برای اولین بار در اطراف این بیمارستان، پیشروی می‌کنند.

تخلیه مناطق شمال غزه

همچنین بمباران‌های اسرائیل، ساختمان کلینیک‌های سرپایی داخل بیمارستان الشفاء را هدف قرار داد که تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشت.

اسرائیل طی ساعات گذشته، حملات خود را به اطراف 3 بیمارستان (الشفاء، الرنتیسی و اندونزی) تشدید کرده است تا این مناطق را از وجود غیرنظامیان فلسطینی که هفته‌ها در محوطه این بیمارستان‌ها پناه‌ گرفته‌اند، خالی کنند.

32 هزار تن مواد منفجره

از سویی دفتر اطلاع رسانی دولت در غزه جمعه اعلام کرد که اسرائیل با حدود 32000 تن مواد منفجره و بیش از 13000 بمب با میانگین 87 تن مواد منفجره در هر کیلومتر مربع، نوار را بمباران کرده است.

در بیانیه این دفتر آمده است: «بیش از 50 درصد از واحدهای مسکونی غزه در اثر حملات و بمباران اسرائیل آسیب دیدند و 40 هزار واحد مسکونی به طور کامل تخریب شدند.

بر اساس همین بیانیه، برآوردهای اولیه حاکی از خسارت دو میلیارد دلاری به ساختمان‌ها و برج‌های مسکونی است و به زیرساخت‌ها نیز حدود یک میلیارد دلار خسارت وارد شده است.

از سوی دیگر، ارتش اسرائیل اعلام کرد که از 7 اکتبر حدود 9500 موشک به سمت اسرائیل شلیک شده که اکثر آنها رهگیری شدند، اما شمار آنها از اکتبر و آغاز عملیات نظامی زمینی در نوار غزه، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

عدم وجود آب و نان

ارتش اسرائیل پنج‌شنبه از باز شدن دو کریدور امن به مدت 4 ساعت در روز برای خروج فلسطینی‌های باقی‌مانده در شمال غزه و انتقالشان به جنوب آن خبر داد.

همزمان صدها هزار آواره در جنوب نوار تحت محاصره غزه در شرایطی فاجعه‌بار ناشی از کمبود آب، بسته‌شدن نانوایی‌ها، یا إتمام سوخت، بسر می‌برند و هر روز نیز انبوهی از مردان و زنانی که پیاده در حال فرار هستند، به آنها ملحق می‌شوند.

بر اساس گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه، شمار آوارگان مناطق شمالی به 1.6 میلیون نفر از جمعیت 2.4 میلیون نفری نوار غزه رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید