بریتانیا: از ایفای نقش امنیتی اسرائیل در مرحله گذار پس از جنگ در غزه حمایت می‌کنیم

جیمز کلورلی: تشدید تنش‌ها در کرانه باختری غیرقابل قبول است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه بریتانیا حمایت کشورش از ایفای نقش امنیتی اسرائیل در مرحله انتقالی پس از جنگ در غزه را ابراز کرد.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا پنج‌شنبه هجدهم آبان در گفت‌وگو با «العربیه» با بیان این‌که اوضاع در غزه تا زمانی که اسرائیل احساس امنیت نکرده، پایان نخواهد پذیرفت، بر ضرورت فراهم ساختن آینده‌ای امن که همزیستی مسالمت‌آمیز را برای فلسطینی‌ها و اسرائیل تضمین کند، تاکید کرد.

کلورلی همچنین با تاکید بر رویکرد بریتانیا در حمایت از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت بدون «حماس» پس پایان جنگ در غزه، توضیح داد که کشورش قطعنامه شورای امنیت را به‌دلیل عدم محکوم کردن جنایت‌های «حماس» وتو کرده است.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که جنگ در غزه در سریع‌ترین زمان ممکن پایان یابد.

وزیر خارجه بریتانیا همچنین گفت که او مطمئن نیست که اسرائیل در غزه از سلاح‌هایی که در قوانین بین‌المللی منع شده، استفاده کرده است».

وی افزود که لندن به اسرائیل ابلاغ کرده که «رخدادهای کرانه باختری غیرقابل قبول است».

نقش امنیتی برای اسرائیل در غزه

وزیر خارجه بریتانیا همچنین افزود که کشورش از ایفای نقش امنیتی توسط اسرائیل در مرحله انتقالی پس از جنگ در غزه حمایت می‌کند و آن را بررسی می‌کند و خواهان آن است که انتقال مسالمت‌آمیز قدرت پس پایان جنگ، بدون «حماس» در غزه، صورت گیرد.

کلورلی گفت که بریتانیا برای مدتی طولانی به راه‌حل دو کشوری و همزیستی میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها در کنار هم و در صلح پایبند بوده است.

راه‌حل دو کشوری

وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای پس از وارد شدن به سعودی برای دیدار با وزرای خارجه عرب پیش از برگزاری اجلاس اضطراری سران درباره جنگ غزه که شنبه آینده برگزار خواهد شد، گفت:« حمله حماس در هفتم اکتبر یادآور‌کننده ضرورت هم‌افزایی تلاش‌ها در راستای تحقق راه‌حل مسالمت‌آمیز دو کشوری است».

وی تاکید کرد که فراخوان‌ها برای توقف جنگ را درک می‌کند اما از دیگر سو «چیزی که باید به آن اذعان کرد این است که اسرائیل تدابیری را برای تضمین ثبات و امنیت خود اتخاذ می‌کند».

پاسخ به نیازهای بشر‌دوستانه

کلورلی در ادامه اظهارات خود گفت که او خواهان دیدن تحقق راه‌حلی برای این نزاع در سریع‌ترین زمان ممکن است و تاکید کرد که چالش کنونی بر پاسخ دادن به نیازهای بشردوستانه ساکنان غزه متمرکز می‌شود.

او همچنین بر رویکرد بریتانیا در پیشبرد تلاش‌های به‌منظور تحقق راه‌حل دو کشوری و برقراری صلح و ثبات در منطقه و همزیستی مسالمت‌آمیز میان فلسطینیان و اسرائیلی‌ها تاکید کرد.

پیش‌بینی می‌شود جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا در سفر به پادشاهی عربی سعودی با وزرای خارجه سعودی، اردن، لبنان، تشکیلات خودگردان فلسطین، بحرین و کویت دیدار کند.
وزیر خارجه بریتانیا پس از مشارکت در اجلاس گروه هفت در توکیو، وارد ریاض شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید