جنگ غزه؛ درخواست اسرائیل برای خرید پهپادهای آمریکایی و چینی

از این پهپادها برای کمک به یافتن اسیران زندانی در نوار غزه توسط گروه‌های فلسطینی و جمع آوری داده‌های اطلاعاتی، استفاده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از حمله غافلگیرانه حماس به پایگاه‌ها و شهرک‌های نظامی اسرائیل در اطراف نوار غزه در 7 اکتبر، سیل درخواست‌های اسرائیل به شرکت‌های آمریکایی برای دریافت بیشترین تعداد ممکن پهپاد در اسرع وقت، سرازیر شد.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، به نقل از مدیران شرکت‌های تولید پهپاد، شمار قابل توجهی از این درخواست‌ها از سوی مقامات دولت و ارتش اسرائیل و همچنین گروه‌هایی از غیرنظامیان عادی ارسال شد.

بدین ترتیب بود که روشن شد، یکی از پیشرفته‌ترین ارتش‌های جهان و کشوری که پرکاربردترین پهپادهای نظامی را تولید می‌کند، خواستار دریافت پهپادهای ارزان قیمت و آماده استفاده فوری شده است.

90 درصد ساخت چین

به گفته دست‌اندرکاران، از هزاران پهپاد ارسال‌شده از آمریکا به اسرائیل، بسیاری از آنها ساخت جین بودند.

به گزارش «وال استریت ژورنال»، مدیر عامل شرکت «یوای‌اس نکسوس» فاش کرد که قراردادهایی را برای صادرات صدها پهپاد به اسرائیل تدوین کرده که حدود 90 درصد آنها چینی هستند.

ایدو گور، مدیر عامل شرکت «ایزی ایریئل»، سرباز پیشین نیروی هوایی اسرائیل که اکنون در کالیفرنیا زندگی می‌کند گفت که 12 ساعت پس از حمله غافلگیرانه حماس، روند دریافت درخواست‌های زیادی برای پهپاد از طریق «واتس‌اپ» آغاز شد.

مشارکت انجمن‌های خیریه

گور افزود که این درخواست‌ها از سوی نیروهای دفاعی اسرائیل، کهنه سربازان اسرائیلی، نیروی ذخیره و حتی مقامات روستاها، گروه‌های یهودی -آمریکایی و موسسات خیریه ارسال شده که به ارتش اسرائیل کمک مالی می‌دهند.

او افزود: «در اولین ساعات، موضوع به پهپادهای در دسترس و یا قابل دسترسی، صرف نظر از کارایی یا چینی بودن آنها و یا آزمایش آن‌ها از سوی ارتش آمریکا، مربوط می‌شد.»

شرکت «ایزی ایریئل» خاطرنشان کرد که گروه‌های نظامی و غیرنظامی در اسرائیل با شرکت «اسکای دیو»، سازنده پهپادها در «سیلیکون ولی»، قرارداد امضا کرده که به ارتش آمریکا نیز پهپاد می‌فروشد.

مناخم لاندو، بازرگان معروف اسرائیلی، کمک یک میلیون دلاری را در اختیار گروهی از سرمایه‌گذارانی گذاشت که از شرکت «اسکای دیو»، پهپاد خریداری کردند تا از این طریق، بیشترین تعداد پهپاد، تامین شود.

لاندو به ایجاد یک صندوق سرمایه‌گذاری جدید به نام «صندوق دفاع اسرائیل» کمک کرد که تاکنون 10 میلیون دلار برای سرمایه گذاری در استارت آپ‌های فناوری دفاعی اسرائیل از جمله شرکت‌های سازنده پهپاد، جمع‌آوری کرده است.

استفاده از پهپاد چینی به‌رغم تحریم‌ها

واشینگتن، محدودیت‌هایی را برای استفاده از پهپادهای چینی اعمال می‌کند، زیرا نسبت به استفاده از آنها برای تبادل داده‌های اطلاعاتی با دولت چین، نگران است. در این رابطه، تحریم‌هایی علیه شرکت «دی‌جی‌آی» به عنوان ابزار نظارتی مورد استتفاده پکن، اعمال شده است.

برخی از ایالت‌ها نیز استفاده از پهپادهای چینی را ممنوع کرده‌اند. کنگره آمریکا طی ماه جاری، لایحه‌ای را ارائه کرد که آژانس‌های فدرال را از خرید پهپادهای تجاری چینی، منع می‌کند.

با این حال هزاران پهپاد تجاری، که بسیاری از آنها چینی بودند، در اولین هفته‌های پس از حمله 7 اکتبر، به اسرائیل راه یافتند.

به گفته برخی از مسئولان، از این پهپادها برای کمک به یافتن اسیران زندانی در نوار غزه توسط گروه‌های فلسطینی و جمع آوری داده‌های اطلاعاتی، استفاده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید