آمریکا: اسرائیل با وقفه‌های بشردوستانه روزانه در جنگ موافقت کرد

به گفته کارشناسان به نظر می‌رسد دولت اسرائیل به تدریج خودش را به مواضع دولت بایدن در قبال بحران غزه نزدیک کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، پنج‌شنبه اعلام کرد اسرائیل با «وقفه‌های بشردوستانه» به مدت چهار ساعت در هر روز در جریان جنگ در نوار غزه علیه «حماس» موافقت کرده است.

به گزارش «ان‌بی‌سی»، بر اساس گفته کربی، اسرائیل سه ساعت پیش از آغاز و پس از پایان هر وقفه زمان آن را اعلام می‌کند، و در عین حال مسیر دومی در امتداد جاده ساحلی نوار غزه می‌گشاید تا غیرنظامیان فلسطینی بتوانند از طریق آن خودشان را به جنوب برسانند. طی این وقفه هیچ‌گونه عملیات نظامی در مناطق تعیین‌شده انجام نخواهد شد.

هنوز معلوم نیست که وقفه‌های روزانه دقیقاً چه تفاوتی با وقفه‌هایی دارند که ارتش اسرائیل طی روزهای اخیر اجرا کرده است. به گفته مقامات اسرائیلی، وقفه‌های پیشین به این منظور بوده است تا غیرنظامیان فلسطینی بتوانند از شمال نوار غزه به جنوب آن بروند.

به گفته ان‌بی‌سی، اندکی پس از گفت‌وگوی مطبوعاتی کربی، دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد که نبرد در نوار غزه همچنان ادامه دارد، و تا زمانی که حماس گروگان‌های اسرائیلی را آزاد نکند، از آتش‌بس خبری نخواهد بود.

مقامات اسرائیلی بارها گفته‌اند که پیش از هر گونه آتش‌بسی، حماس باید تمام 240 گروگانی که در جریان حمله 7 اکتبر خود به جنوب اسرائیل گرفته است را آزاد کند. این‌ افراد عموما غیرنظامیان اسرائیلی هستند.

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر اینکه مذاکراتی برای برقراری وقفه‌های طولانی‌تر در جنگ در جریان است را رد کرده و گفته بود اسرائیل هنوز پیشنهاد چشمگیری از حماس برای آزاد کردن گروگان‌ها دریافت نکرده است.

با این وجود، کارشناسان به ان‌بی‌سی گفته‌اند که به نظر می‌رسد دولت اسرائیل، به‌رغم اعلامیه‌های عمومی مقامات این کشور، به تدریج خود را به مواضع دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره بحران غزه نزدیک می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید