«رویترز» از شکست میانجی‌گری السودانی میان آمریکا و ایران خبر داد

منابع آگاه به «رویترز»: سفر نخست وزیر عراق به ایران نه تنها انتظارات او را برآورده نکرد بلکه او ناامید و دست خالی به بغداد بازگشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از سفر یکشنبه گذشته آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به بغداد، به منظور ترغیب دولت عراق به اتخاذ تدابیر سختگیرانه علیه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و جلوگیری از تشدید تنش در منطقه، نخست وزیر عراق، راهی تهران شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، از رهبران ایران خواست تا برای جلوگیری از حملات شبه‌نظامیان وابسته به آنها به نیروهای آمریکایی در عراق به بغداد کمک کنند.

مقامات عراقی از عواقب حملات شبه‌نظامیان وابسته به ایران به آمریکا و اینکه ممکن است این حملات به بی‌ثبات سیاسی و اقتصادی کشورشان منجر شود، بسیار نگران هستند.

به گزارش «رویترز»، مقامات ایرانی به السودانی تاکید کردند که گروه‌های مسلح عراقی تصمیمات خود را گرفته‌ و تهران در این موضوع دخالتی نخواهد کرد.

به گفته پنج تن از نمایندگان ائتلاف حاکم در پارلمان عراق، سفر السودانی پس از آن صورت گرفت که او قبل از سفر به تهران، نتوانست شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران را متقاعد کند تا حملات خود را به پایگاه‌های آمریکایی متوقف کنند.

گوش شنوایی برای السودانی نیست

خبرگزاری رویترز، پنج‌شنبه 18 آبان در گزارشی نوشت، این پنج مسئول عراقی فاش کردند که نخست وزیر عراق و حدود 10 نفر از اعضای ارشد دولتش با رهبران حدود 12 گروه شبه‌نظامی در بغداد دیدار کردند تا آنها را برای توقف حملات به نیروهای آمریکایی تحت فشار قرار دهند.

اما با این حال گوش شنوایی برای درخواست نخست وزیر عراق نبود، چراکه اکثر رهبران گروه‌های مسلح متعهد شدند که به حملات خود تا پایان محاصره و بمباران نوار غزه توسط نیروهای اسرائیلی ادامه دهند.

علی الترکی، یکی از نمایندگان ائتلاف حاکم و وابسته به شبه‌نظامیان عصائب اهل الحق مورد حمایت ایران، گفت: «هیچ کس - نه نخست وزیر یا هیچ کس دیگری - نمی‌تواند در مقابل وظیفه ما بایستد.»

عارف الحمامی، یکی دیگر از نمایندگان پارلمان عراق نیز چشم انداز دیپلماسی برای متوقف کردن حملات به نیروهای آمریکایی را تیره می‌داند.

الحمامی گفت: «فکر نمی‌کنم تا زمانی که اسرائیل با کمک آمریکا در غزه مرتکب جنایات می‌شود، نخست‌وزیر توانایی توقف حملات را داشته باشد».

نیروهای آمریکا 38 بار مورد هدف قرار گرفتند

از زمان آغاز درگیری بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه، گروه‌های مسلح عراقی که اخیراً با نام جدیدی تحت عنوان «مقاومت اسلامی عراق» ظاهر شدند، اعلام کردند که تا زمانی که حملات اسرائیل به نوار غزه متوقف نشود، آنها به حملات خود علیه آمریکا ادامه خواهند داد.

در همین حال، ژنرال پت رایدر سخنگوی پنتاگون دوشنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه از اواسط اکتبر تاکنون 38 بار مورد حمله موشکی و پهپادی قرار گرفتند. او گفت این حملات به زخمی‌شدن 45 سرباز آمریکایی منجر شده است.

نخست وزیر عراق این حملات را محکوم کرد و به نیروهای امنیتی دستور داد تا عناصری که این حملات را انجام داده‌اند، را شناسایی کنند.

حدود 2500 سرباز آمریکایی در عراق مستقر هستند. این نیروها برای آموزش نیروهای عراقی و ارائه مأموریت‌های مستشاری در مبارزه با داعش در عراق مستقر شده‌اند.
در سوریه نیز حدود 900 سرباز آمریکایی مستقر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید