یک ماه پس از آغاز جنگ؛ غزه در انتظار آتش‌بس یا وقفه بشردوستانه

وزارت بهداشت حماس در آخرین آمار خود از قربانیان جنگ غزه اعلام کرد، تاکنون 10 هزار و 569 نفر از جمله 4 هزار و 324 کودک و 2 هزار و 823 زن کشته و 26 هزار و 475 شهروند فلسطینی نیز زخمی شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در حالی که سازمان ملل متحد، سازمان‌های غیردولتی، رهبران جهان عرب و سایر کشورها خواستار آتش‌بس در نوار غزه هستند، واشینگتن این موضوع را رد کرده و بر «حق اسرائیل برای دفاع از خود» تأکید می‌کند و به جای «آتش‌بس» بر یک «وقفه بشردوستانه» بر تل‌آویو فشار می‌آورد.

تفاوت «وقفه بشردوستانه» و «آتش‌بس»

آتش‌بس توافقی است که توقف «کلیه فعالیت‌های نظامی برای مدت معینی در تمام یا بخشی از منطقه درگیری» را تنظیم می‌کند. این آتش‌بس برای اهداف استراتژیک نظامی یا حتی بشردوستانه به تصویب می‌رسد و ممکن است به صورت یکجانبه یا از طریق مذاکره بین طرفین درگیری اعلام شود.

اما واژه «وقفه» به معنای آتش‌بس کوتاه مدت به کار می‌رود و تا حدودی معنای متفاوت با آتش‌بس کلی را دارد.

آتش‌بس یک توافق نظامی است که هدف اصلی آن تعلیق خصومت‌ در کل صحنه جنگ و معمولاً برای مدت زمان نامحدود است اگر چه به معنای پایان خصومت‌ها نیست، بلکه صرفاً برای تعلیق موقت آن است.

علاوه بر این، آتش‌بس منعکس‌کننده یک پایان قانونی برای وضعیت جنگ هم به شمار نمی‌رود.

«وقفه بشردوستانه»

وقفه بشردوستانه که واشینگتن خواستار آن شده، نوعی «آتش‌بس محدود» و توقف موقت حملات نظامی است که تنها با هدف رساندن کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان اعلام می‌شود. این وقفه‌ شامل یک منطقه جغرافیایی مشخصی است که معمولاً برای وارد کردن کمک‌های انسانی از آن استفاده می‌شود.

با این حال این وقفه نیز مستلزم توافق بین طرف‌های درگیر در مورد زمان، مکان‌ و مسیرهای دقیق آن و همچنین افرادی است که حق بهره‌مندی از آن را دارند. هدف اساسی وقفه بشردوستانه معمولا تخلیه مجروحان و بیماران یا تسهیل در عبور سریع و بدون مانع کمک‌های بشردوستانه است.

انتظار اهالی غزه و ادامه درگیری‌ها

در حالی که اهالی غزه در انتظار دستیابی به اجماع بین المللی و منطقه‌ای برای «وقفه بشر دوستانه» یا آتش‌بس به سر می‌برند، نبردهای شدید بین اسرائیل و حماس در شمال غزه همچنان ادامه دارد.

از سویی میانجیگری برخی طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای نیز برای برقراری «آتش‌بس موقت» در ازای آزادی تعدادی از گروگان‌ها که در دست حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی است، ادامه دارد.

در همین خصوص، یک منبع آگاه از طرف‌های میانجی‌گری که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «مذاکرات با میانجیگری قطر و با هماهنگی ایالات متحده برای آزادی 10 تا 15 گروگان در ازای وقفه یک یا دو روزه در غزه در حال انجام است».

وقفه بشردوستانه 3 روزه

یک منبع نزدیک به جنبش حماس نیز از وجود مذاکراتی برای «وقفه بشردوستانه سه روزه» در ازای آزادی 12 زندانی که نیمی از آنها آمریکایی هستند، خبر داد.

این منبع افزود که پیشرفت برای این وقفه، به توقف درگیری در شمال نوار غزه که شاهد عملیات رزمی گسترده اسرائیلی است، بستگی دارد.

این منبع گفت قطر منتظر پاسخ اسرائیل در این باره است.

اما روز چهارشنبه، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، مجدداً با برقراری آتش‌بس قبل از آزادی گروگان‌ها مخالفت کرد.

او گفت: «می‌خواهم هر شایعه‌ای را که از هر طرف به ما می‌رسد تکذیب کنم و یک چیز را به وضوح تکرار کنم هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و آتش‌بس بدون آزادی گروگان‌های ما وجود نخواهد داشت».

در همین حال وزارت بهداشت حماس در آخرین آمار از قربانیان این جنگ اعلام کرد، تاکنون 10 هزار و 569 نفر از جمله 4 هزار و 324 کودک و 2 هزار و 823 زن کشته و 26 هزار و 475 شهروند فلسطینی نیز زخمی شده‌اند.

این درگیری در هفتم اکتبر گذشته پس از حمله غافلگیرانه حماس به پایگاه‌ها و شهرک‌های نظامی اسرائیل در نوار غزه در جنوب اسرائیل که به کشته شدن 1400 نفر منجر شد، آغاز گردید.

جنبش فلسطینی حماس در آن عملیات 240 نفر از جمله شهروندان خارجی را به اسارت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید