مصر پیشنهاد مدیر «سیا» برای اداره غزه پس از جنگ را رد کرد

مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی تاکید کردند که تنها پس از توقف جنگ درباره نحوه اداره نوار غزه گفت‌وگو خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» در سفر به خاورمیانه پیرامون بررسی جنگ غزه با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر دیدار کرد.

بنا به گفته شماری از مقامات مصری، برنز پیشنهادی درباره نحوه اداره نوار غزه پس از جنگ جاری به رئیس جمهوری مصر ارائه کرد.

منابع مصری اطلاع دادند که السیسی پیشنهاد برنز مبنی بر اداره امنیتی غزه پس از جنگ تا زمان آماده‌شدن تشکیلات فلسطینی برای پذیرش مسئولیت اداره غزه را رد کرده است.

برنز در قاهره، پایتخت مصر با رئیس جمهوری این کشور و عباس کامل، رئیس سازمان امنیت مصر دیدار کرد و این پیشنهاد را با آنها مورد بحث و بررسی قرار داد.

مقامات مصری به روزنامه «وال استریت ژورنال» گفتند، السیسی بر عدم ایفای نقش در جنگ جاری علیه حماس تاکید کرده است.

پیشتر مقامات تشکیلات خودگردان فلسطینی تاکید کردند که تنها پس از توقف جنگ، درباره نحوه اداره نوار غزه گفت‌وگو خواهند کرد.

احمد مجدلانی، عضو کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین، پنج‌شنبه 18 آبان تصریح کرد که تشکیلات خودگردان پیش از برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس و بدون طرح روندی که به ایجاد کشور مستقل فلسطینی منجر شود، درباره اداره غزه مذاکره نخواهد کرد.

مجدلانی به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت که «تشکیلات خودگردان با کمک تانک‌های اسرائیلی به غزه باز نخواهد گشت و این تشکیلات به‌دنبال راه‌حلی سیاسی و ضمانت‌های بین‌المللی» برای حل بحران کنونی است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا هم از لزوم «مرحله انتقالی پس از جنگ کنونی برای اداره غزه» صحبت کرده بود.

بلینکن، چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران در توکیو، پایتخت ژاپن گفت که برگزاری کنفرانسی درباره صلح فراگیر و پایدار باید «حکمرانی یکپارچه تشکیلات خودگردان فلسطینی بر غزه و کرانه غربی» را شامل شود.

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که صلح باید «بازسازی غزه، امکان زندگی مسالمت‌آمیز اسرائیلی‌ها و فلسطینیان در کنار هم و اقدامات یکسان و برابر در رابطه با امنیت، آزادی و کرامت انسانی همه طرف‌ها را در بر بگیرد.»

بحث درباره آینده نوار غزه و چگونگی اداره این منطقه پس از جنگ، باعث طرح دیدگاه‌های گوناگونی میان مقامات اسرائیلی و مسئولان آمریکایی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید