ادامه جنگ اسرائیل و کوچ اجباری فلسطینی‌ها از شمال به جنوب غزه

بنا بر آمارهای سازمان ملل نزدیک به 1.5 میلیون نفر از ساکنان شمال نوار غزه به کوچ به سمت جنوب مجبور شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال تهدیدهای ارتش اسرائیل و تشدید حملات آن که از بیش از چهار هفته است همچنان برای کوچاندن اجباری فلسطینیان از شمال به جنوب ادامه دارد، امواج خروج تدریجی ساکنان شمال غزه و حرکت آنها به سوی جنوب این باریکه، صحنه‌هایی غم‌انگیز را در اذهان به تصویر کشیده است.

عملیات خروج ساکنان شمال نوار غزه به سوی جنوب امروز یکشنبه 18 آبان نیز به ویژه در خیابان راهبردی صلاح‌الدین ادامه داشت.

در سایه بمباران و حملات هوایی اسرائیل و تدابیر نظامی ارتش آن که نوار غزه را پس از محاصره شمال آن مجزا کرده، ساکنان غزه تشنه، گرسنه و خسته با پای پیاده و استفاده از برخی گاری‌هایی که توسط حیوانات یدک کشیده می‌شد، با اجبار و تهدید از شمال به سمت جنوب غزه کوچانده شدند.

مردم غزه با در دست داشتن پارچه‌هایی سفید رنگ و تکان دادن پرچم‌هایی سفید بار دیگر روند خروج طاقت‌فرسا و فرار در میانه اوضاع انسانی دشوار و فاجعه‌بار را تجربه می‌کنند.

شایان ذکر است که از زمان آغاز جنگ به‌دنبال حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر گذشته، ارتش اسرائیل در ادامه عملیات نظامی تلافی‌جویانه خود علیه نوار غزه، ساکنان این باریکه را به تخلیه اجباری مناطق شمالی آن وادار کرد.

با ادامه و تشدید تهدیدهای اسرائیل بنا بر ارزیابی‌های بین‌المللی نزدیک به 1.5 میلیون نفر به خروج از شمال و رفتن به سوی جنوب یا ماندن در فضاهای باز میان شهرک‌های شهر غزه مجبور شدند.

طبق آمارهای سازمان ملل نزدیک به 600 هزار فلسطینی در برابر تهدیدها و هشدارهای ارتش اسرائیل که از آنها خواسته به سمت جنوب فرار کنند، تسلیم شده و از شهر غزه به سوی جنوب نوار غزه کوچانده شده‌اند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز» درد و رنج ساکنان غزه با خروج آنها از شمال به سوی مناطق مرکزی یا جنوبی این باریکه که در آن بیش از 550 هزار نفر در 92 کمپ متعلق به آژانس «انروا» وابسته به سازمان ملل، زندگی می‌کنند، پایان نیافته و آنها همچنان با اوضاع فاجعه‌بار و گسترش بیماریها در همه اماکن مواجه هستند.

جنگ میان اسرائیل و جنبش «حماس» که از بیش از 4 هفته قبل آغاز شده همچنان ادامه دارد و درگیری‌های شدیدی میان دو طرف جریان دارد.

با ادامه درگیری‌ها ارتش اسرائیل شهر غزه را به محاصره درآورده و آن را با وارد کردن تانک‌ها و سایر ادوات زرهی خود به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم کرد.

آمار قربانیان جنگ در نوار غزه در نتیجه ادامه حملات اسرائیل به 10569 کشته از جمله 4324 کودک، 2823 زن و 649 سالمند و 26475 مجروح افزایش یافته است. همچنین هزاران نفر نیز با توجه به نبود امکانات در زیر آوارهای ویرانی ناشی از بمباران ناپدید و در شمار مفقودان هستند.

حمله غافلگیرانه حماس در هفتم اکتبر گذشته به اسرائیل علاوه بر صدها زخمی، بنا بر آمارهای طرف اسرائیلی باعث کشته شدن 1400 نفر و به اسارت و گروگان گرفتن 240 نفر دیگر از شهروندان و دوتابعیتی‌های اسرائیلی منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید