آمریکا و بریتانیا: اسرائیل نباید نوار غزه را اشغال کند

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد که نوار غزه در نهایت به «حاکمیت فلسطینی» بازخواهد گشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا، چهارشنبه در جریان نشست هفت قدرت بزرگ صنعتی موسوم به «گروه هفت» در توکیو اعلام کردند که اسرائیل نباید غزه را اشغال کند، اما افزودند تل‌آویو پس از آنکه حماس را پاکسازی کرد، ممکن است برای یک «دوره انتقالی» این باریکه را تحت کنترل قرار دهد.

به گزارش «گاردین»، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در این باره گفت: «غزه قرار نیست بیش از این توسط حماس اداره شود. ادامه حکومت حماس یعنی تکرار آن چیزی که در 7 اکتبر اتفاق افتاد، و به کشته شدن حداقل 1400 شهروند اسرائیلی منجر شد.»

با این وجود، وزیر خارجه آمریکا افزود: «اما این هم واضح است که اسرائیل نباید نوار غزه را اشغال کند. یک واقعیتی هست و آن اینکه بعد از پایان جنگ ممکن است نیاز به دوره انتقالی وجود داشته باشد، ولی ما اکنون شاهد اشغال مجدد نوار غزه نیستیم، و آنچه که من از رهبران اسرائیل شنیده‌ام این است که آنها قصدی برای اشغال مجدد این باریکه ندارند.»

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، نیز همسو با همتای آمریکایی خود اعلام کرد که نوار غزه در نهایت به «حاکمیت فلسطینی» بازخواهد گشت.

به گفته کلورلی: «این مساله در کوتاه مدت اجتناب‌ناپذیر است که اسرائیل، به دلیل اعزم نیروهای نظامی خود به نوار غزه، باید امنیت این منطقه را تامین کند. اما دیدگاه ما این است که به محض اینکه چنین کاری ممکن شود، حرکت به سوی استقرار رهبری صلح‌طلب فلسطینی مطلوب‌ترین نتیجه است.»

به گفته گاردین، اظهارات وزیران خارجه آمریکا و بریتانیا ظاهرا در راستای واکنش به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، طراحی شده بود. نتانیاهو روز دوشنبه گفته بود که اسرائیل قصد دارد تا «مدتی نامعلوم» اداره نوار غزه را بر عهده بگیرد.

اظهارات نخست وزیر اسرائیل از آن زمان مورد واکنش افراد و نهادهای مختلف بین‌المللی قرار گرفته است. آنها تاکید کرده‌اند که ارتش اسرائیل تنها تا زمانی می‌تواند در نوار غزه حضور داشته باشد که به اهداف عملیاتی خود در قبال حماس برسد، و پس از آن باید اداره این باریکه را به دست نیروهای بین‌المللی یا فلسطینیان صلح‌طلب بسپارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید