مشاور نتانیاهو: برنامه ما بر حضور امنیتی در غزه بدون اشغال آن متمرکز است

مشاور نخست‌وزیر اسرائیل گفت که باید بین حضور امنیتی و کنترل سیاسی در غزه تمایز قائل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که درگیری ارتش اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در غزه وارد دومین ماه شده است، مارک ریگو، مشاور ارشد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، شامگاه سه‌شنبه 16 آبان به شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» گفت که طرح اسرائیل در غزه پس از جنگ، بر حضور امنیتی بدون اشغال و حکومت بر آن متمرکز شده است.

ریگو در یک مصاحبه تلویزیونی افزود: «معتقدم که می‌توان وضعیت انعطاف‌پذیرتری ایجاد کرد که امکان ورود و خروج نیروهای ما از نوار غزه را برای مقابله با وضعیت امنیتی فراهم کند.»

او در پاسخ به سوالی درباره اظهارات روز دوشنبه نتانیاهو به «ای‌بی‌سی نیوز» مبنی بر اینکه اسرائیل مسئولیت کامل امنیتی در غزه را برای مدت نامعلومی پس از پایان جنگ برعهده خواهد داشت، گفت: «باید بین حضور امنیتی و کنترل سیاسی تمایز قائل شد.»

ریگو اشاره کرد: «وقتی حماس را شکست دادیم و این قضیه به پایان رسید، مهم است که دیگر هیچ تروریستی (در غزه) وجود نداشته باشد. انجام این کار بدون ایجاد شرایط بازگشت ناپذیر، فایده‌ای ندارد.»

او ادامه داد: «باید حضور امنیتی اسرائیل وجود داشته باشد اما این به معنای اشغال مجدد و حکمرانی در غزه نیست.»

جنگ اسرائیل و گروه حماس پس از حمله غافلگیرانه این گروه به شهرهای مرزی اسرائیل در 7 اکتبر آغاز و به کشته‌شدن 1400 نفر اغلب غیرنظامی منجر شد. به گفته مقامات اسرائیلی، بیش از 240 نفر نیز در نوار غزه در بازداشت حماس هستند.

پس از آن، اسرائیل با بمباران شدید هوایی و توپخانه‌ای به این حمله پاسخ داد و به دنبال آن عملیات زمینی انجام شد. بر اساس آنچه وزارت بهداشت حماس اعلام کرد، تعداد کشته‌شدگان غزه به 10328 نفر رسیده است که اکثر آنها غیرنظامی هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید