سعودی: طرف‌های سودانی درباره اقدامات اعتمادساز توافق کردند

خبرگزاری سعودی: در بیانیه مذاکرات جده میان طرف‌های سودانی، نسبت به ناتوانی آنها در توافق بر سر اجرای آتش‌بس ابراز تأسف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی، ایالات متحده آمریکا و هیئت بین دولتی توسعه شرق آفریقا «ایگاد» به عنوان نماینده مشترک اتحادیه آفریقا و «IGAD» که نقش تسهیل مذاکرات «جده 2» را بر عهده دارند پایبندی نیروهای مسلح ارتش و پشتیبانی سریع سودان به اتخاذ اقدامات تسهیل‌کننده افزایش کمک‌های بشردوستانه و اجرای اقدامات اعتمادساز را اعلام کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که توسط خبرگزاری رسمی سعودی «واس» منتشر شده، تلاش‌ها در مذاکرات جده بر موضوعاتی مشخص از جمله تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه، برقراری آتش‌بس و اتخاذ سایر اقدامات اعتمادساز و فراهم ساختن زمینه برای پایان خصومت‌ها و دست‌یابی به آتش‌بسی دائمی در سودان متمرکز است.

بر اساس «اعلامیه جده برای حمایت از غیرنظامیان در سودان» صادره در 11 مه 2023، دو طرف متخاصم شامل نیروهای ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به تعهدات ذیل متعهد می‌شوند:

1- مشارکت در سازوکار بشردوستانه مشترک به رهبری دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد برای رفع موانع از مسیر کمک‌ و امدادرسانی.

2- شناسایی نقاط تماس جهت تسهیل در عبور و مرور و ترانزیت عوامل بشردوستانه و امدادرسان.

3- اجرای اقدامات اعتمادسازی در خصوص:

* ایجاد مکانیسم ارتباطی بین رهبران نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع.

* بازداشت فراریان از زندان.

* بهبود محتوای رسانه‌ای برای هر دو طرف و کاهش تنش‌های رسانه‌ای فی‌مابین.

* اقدام علیه طرف‌های تندرو که باعث تشدید تنش و دامن زدن به درگیری‌ها می‌شوند.

این رویه‌ها قرار است به صورت موازی اجرا شوند.

دو طرف، نیروهای ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، همچنین بر تعهد فردی خود برای تسهیل انتقال کمک‌های بشردوستانه به هر دو طرف تاکید کردند.

بر اساس این بیانیه، «این تعهدات گام مهمی برای تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه است که به کاهش درد و رنج مردم سودان کمک می‌کند».

این تعهدات در صورتی ممکن خواهد بود که «نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به طور کامل به مسئولیت‌های خود در اجرای آن‌چه بر سر آن توافق شده، پایبند شوند.»

در بیانیه جده، همچنین آمده است: «تسهیل‌کنندگان مذاکرات جده از این‌که دو طرف متخاصم در سودان نتوانستند در دور اول بر سر اجرای آتش‌بس به توافق برسند، ابراز تاسف کردند، و افزودند: راه‌حل نظامی برای این نزاع قابل قبول نخواهد بود.»

طرف‌های تسهیل‌کننده «مذاکرات جده 2» در این بیانیه به نیروهای ارتش سودان و پشتیبانی سریع، همچنین اعلام کردند که منافع مردم سودان را در اولویت خود قرار دهند و اسلحه به زمین گذاشته و در مذاکرات برای پایان دادن به این درگیری شرکت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید