درگیری‌ شدید در شرق و شمال غزه؛ شنیده‌شدن آژیر خطر در شهرک‌های اسرائیلی

دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به این که غزه به «گورستان کودکان» تبدیل شده است بر ضرورت فزاینده آتش‌بس بشردوستانه تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش اسرائیل، چهارشنبه 17 آبان اعلام کرد که نیروهایش در مرکز غزه حضور دارند و شماری از رسانه‌های فلسطینی نیز از وقوع درگیری‌ شدید و صدای چندین انفجار در شرق و شمال نوار غزه خبر دادند.

خبرگزاری فلسطین نیز از بمباران یک منزل مسکونی در اردوگاه جبالیا خبر داد که در جریان آن 9 نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش این خبرگزاری، اطراف «دانشگاه قدس» در منطقه «النصر» واقع در غرب غزه نیز هدف حملات هوایی اسرائیل قرار گرفت که بر اثر آن شماری از فلسطینیان زخمی شدند.

ارتش اسرائیل هم چهارشنبه در کانال «تلگرام» خود اعلام کرد که آژیر خطر در شهرک‌های اطراف نوار غزه به صدا در آمده است. ارتش جزئیات بیشتری منتشر نکرده است.

روزنامه «تایمز اسرائیل» نیز امروز گزارش داد که یک سرباز اسرائیلی طی درگیری در شمال غزه کشته شده است. طبق آمارها، شمار سربازان کشته‌شده اسرائیلی از آغاز حمله زمینی به غزه به 31 نفر رسید.

شبکه تلویزیونی «آی 24» اسرائیل روز گذشته خبر داد که تل‌آویو، پایتخت اسرائیل و مناطق اطراف آن، همچنین مناطق جنوبی اسرائیل با موجی از حملات موشکی مواجه شدند.

از سویی، گردان‌های القسام، شاخه نظامی گروه حماس اطلاع داد که تل‌آویو و مناطق اطراف آن را به‌دلیل ادامه حمله اسرائیل به غیرنظامیان هدف قرار داده است.

سرایا القدس، شاخه نظامی گروه الجهاد نیز از حمله موشکی به شهرک‌های گوش‌دان، سدروت و مفلاسیم در جنوب اسرائیل خبر داد.

جنگ اسرائیل علیه نوار غزه پس از عملیات «طوفان الاقصی» در هفتم اکتبر توسط حماس علیه مواضع نظامی و شهرک‌های اسرائیلی اطراف غزه، وارد دومین ماه خود شد.

حضور در مرکز غزه

در همین رابطه، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل گفت که ارتش «در مرکز شهر غزه» حضور دارد. او در جریان گفت‌وگو با خبرنگاران اشاره کرد که «حماس را نابود می‌کنیم و نیروهایمان در تمامی جبهه‌ها حضور دارند» و افزود: «غزه بزرگترین پایگاه تروریستی جهان به‌شمار می‌رود.»

در جریان حمله غافلگیرکننده گروه حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر گذشته، 1400 اسرائیلی کشته و 240 نفر نیز به اسارت این گروه در آمدند.

وزارت بهداشت غزه هم اعلام کرد که در جریان حملات هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به این منطقه، 10 هزار و 328 فلسطینی کشته شدند که اغلب آنها غیرنظامی و از کودکان و زنان محسوب می‌شوند.

سازمان ملل متحد، نهادهای غیردولتی و رهبران بسیاری از کشورهای جهان خواستار برقراری فوری آتش‌بس در غزه شده‌اند اما ایالات متحده ضمن مخالفت با این ایده، خواستار وقفه کوتاه‌مدت درگیری‌ها شده و بر حق اسرائیل در دفاع از خود تاکید می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، دوشنبه با اشاره به این که غزه به «گورستان کودکان» تبدیل شده است، بر ضرورت فزاینده «آتش‌بس بشردوستانه» تاکید کرد.

گوترش افزود: «بحران در غزه فراتر از بحرانی صرف برای ساکنان این منطقه است. هم اکنون انسانیت به چالش گرفته شده است.»

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ هم سه‌شنبه خواستار توقف شرایط غیرانسانی در غزه به‌ویژه شرایط سخت کودکان این منطقه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید