یحیی السنوار چه کسی است که اسرائیل به دنبال حذف اوست؟

طراح حمله 7 اکتبر و تحت تعقیب ترین مرد از سوی تل آویو، چگونه پیش از عملیات اسرائیل را فریب داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

اسرائیل، یحیی السنوار، رئیس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه را از سال 2017 به عنوان مغز متفکر و طراح اصلی حملات 7 اکتبر می‌داند لذا او را در صدر فهرست افرادی که در این جنبش باید حذف شوند، قرار داده است.

چگونه السنوار در فریب اسرائیل موفق شد؟

روزنامه اسرائیلی «گلوبس» در گزارشی نوشت که موضوع یحیی السنوار به سال 2011، به ویژه هنگام معامله تبادل اسرای فلسطینی با «شالیط» سرباز اسرائیلی برمی‌گردد.

به نوشته این روزنامه، اطلاعات اسرائیل در آن زمان بر این باور بود که با توجه به اینکه السنوار حدود 23 سال از عمر خود را در زندان‌های اسرائیل گذرانده بود، احتمالا بقیه عمرش را وقف زندگی و نوشتن خاطرات خود در زندان کند و دیگر تهدیدی برای اسرائیل به شمار نمی‌رود.

فضای داخلی اسرائیل

روزنامه «فایننشنال تایمز» نوشته است که یحیی السنوار که پیش از آزادی چهار بار به حبس ابد محکوم شد. از زمان زندانی خود برای یادگیری زبان عبری، پیگیری رسانه‌های اسرائیلی و خواندن کتاب‌های منتشر شده توسط شخصیت‌های برجسته اسرائیلی مانند «مناخیم بگین» و «اسحاق رابین» استفاده کرد.

علاقه‌ای به جنگ ندارد

افسران اطلاعاتی سابق و فعلی اسرائیل اعتراف کردند که السنوار را به درستی نشناخته‌اند. شخصیت او این تصور را به وجود می‌آورد که السنوار نمی‌خواهد با اسرائیل بجنگد و حماس فقط علاقه‌مند است اطمینان حاصل کند که کارگران غزه مجوز کار در اسرائیل و مشوق‌های اقتصادی بیشتری دریافت کنند.

فریب استراتژیک

خبرگزاری «رویترز» در این باره نوشت، جنبش حماس در راستای بخشی از برنامه‌های فریب اسرائیل طی دو سال گذشته از انجام هرگونه عملیات نظامی علیه اسرائیل خودداری کرد به طوری که این احساس را در میان رهبران اسرائیل بوجود آورد که در نهایت آنها موفق به رام کردن این جنبش شده‌اند به همین دلیل حتی به ادامه آموزش‌های نظامی و مانورهای مستمر گردان‌های القسام اهمیتی ندادند.

اسرائیل سیگنال‌های السنوار را نادیده گرفت

زمانی که اعتراضات علیه انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم شدت گرفت، اسرائیل سیگنال‌های بسیاری از جمله اعلام تمایل السنوار برای شکستن دیوار مرزی اسرائیل با غزه را نادیده گرفت.

اطلاعات اسرائیل معتقد است که حمله 7 اکتبر حداقل به یک سال زمان برای برنامه‌ریزی نیاز داشت.

یحیی السنوار در اوایل دهه 1960 در یک اردوگاه آوارگان در نوار غزه به دنیا آمد، او ابتدا فعال دانشجویی بود و به گفته مقامات اسرائیلی، السنوار به شیخ احمد یاسین، بنیانگذار حماس که در سال 2004 توسط اسرائیل ترور شد، بسیار نزدیک بود.

ايفاى نقش در تشکیل شاخه نظامی حماس

به گفته مقامات اسرائیلی، زمانی که جنبش حماس در جریان قیام فلسطینیان در اواخر دهه 1980 از یک جنبش مذهبی به یک گروه مسلح تبدیل شد، یحیی السنوار در تشکیل شاخه نظامی آن نقش داشت.

به گفته مقامات حماس، او همچنین یک واحد امنیت داخلی ایجاد کرد که به تعقیب خبرچین‌ها می‌پرداخت.

السنوار در سال 1988 دستگیر و سپس به اتهام کشتن سربازان اسرائیلی به چهار بار حبس ابد محکوم شد.

پزشکان اسرائیلی او را از مرگ نجات دادند

به گفته یک مقام اسرائیلی که مسئول زندان و از مقامات نظامی سابق بود، السنوار در مقطعی از دوران زندان، به بیماری مغزی خطرناک مبتلا شد و پزشکان اسرائیلی در بیمارستانی او تحت عمل جراحی قرار داده و جان او را نجات دادند.

هنگامی که حماس در سال 2006 سرباز اسرائیلی «گیلاد شالیط» را ربودند، در جریان مذاکرات بین اسرائیل و حماس که بعداً منجر به آزادی 1027 اسیر فلسطینی در ازای آزادی شالیط شد، السنوار جز آزادشدگان در این معامله تبادل اسرا و زندانیان بود.

به گفته «گرشون باسکین»، که در آن زمان به عنوان مذاکره کننده بین سرویس اطلاعاتی اسرائیل و حماس کار می‌کرد، السنوار به این دلیل که اسرائیلی‌ها درباره آزادی او ملاحظاتی داشتند، تصمیم برای آزادی او نبود اما بعد در معامله تبادل اسرا آزاد شد و پس از آزادی، به سرعت در صفوف اول حماس ارتقاء یافت و اعضای جنبش او را برای رهبری غزه در سال 2017 انتخاب کردند.

به گفته مقامات حماس که با «وال استریت ژورنال» صحبت کردند، دیگر رهبران حماس همچنین به اعضای این جنبش اطمینان داده بودند که انتخاب او به عنوان رئیس حکومت غزه این گروه را وارد دور جدید خشونت داخلی و خارجی نخواهد کرد.

تندرو واقع‌گرا

السنوار به موازات نکاتی که درباره شخصیت او گفته شد، در عین حال به عنوان یک «تندرو و واقع‌گرا» شهرت پیدا کرده بود. او از استراتژی دوگانه برای مقابله با اسرائیل استفاده می‌کرد و گاهی برای دستیابی به نفوذ سیاسی به خشونت روی می‌آورد.

فرزندان او که پس از آزادی از زندان به دنیا آمدند، اغلب در جلسات سطح بالای جنبش با او شرکت می‌کردند.

یکی از مقامات حماس گفته که السنوار طی دو دهه که در زندان گذارنده بود، در انتظار بچه‌دار شدن بود بنابرین با خروج از زندان نمی‌خواست زمان تلف کند و این فرصت را از دست بدهد.

السنوار همچنین به مذاکرات ناموفق خود برای آشتی با جنبش فتح و تشکیلات خودگردان فلسطین ادامه داد.

او در مصاحبه‌ای نادر در سال 2018 که توسط رسانه‌های اسرائیلی منتشر شد، السنوار به یک روزنامه‌نگار ایتالیایی گفت که جنگ به نفع حماس یا اسرائیل نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید