کنفرانس بین‌المللی «زن در اسلام» با سخنان وزیر خارجه سعودی آغاز به کار کرد

بن فرحان با تقدیر از فداکاری زنان فلسطینی در روند مبارزه علیه اشغالگری، اقدامات ضدبشری اسرائیل علیه زنان و کلیت مردم فلسطین را به‌شدت محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با حمایت ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی، «کنفرانس بین‌المللی زن در اسلام» با هدف نشان‌دادن موفقیت زنان مسلمان و نقش آنها در روند توسعه، رد شبهات نقض حقوق زنان در اسلام و تاکید بر حمایت اسلام از زنان، آغاز به کار کرد.

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی در جریان افتتاح این کنفرانس گفت که بر اساس چشم‌انداز 2030 سعودی و اهمیتی که این چشم‌انداز به نقش و جایگاه زن داده است، زنان سعودی نقش مهمی در روند توسعه کشور پیدا کرده و طبق آن هم اکنون 37 درصد نیروی کار کشور را تشکیل می‌دهند.

بن فرحان با اشاره به نقش روزافزون زنان در همه بخش‌های اقتصادی و اجتماعی سعودی تصریح کرد که ریاض از منظر شریعت اسلامی به تدوین و تصویب قوانینی جهت تقویت حضور و مشارکت زنان در روند توسعه اقتصادی و اجتماعی و منع تبعیض علیه زنان در رابطه با فرصت‌های شغلی و آموزشی اقدام کرده است.

وزیر خارجه سعودی تاکید کرد که با نظر به تعالیم اسلامی و قوانین برخواسته از این تعالیم، 45 درصد کسب و کارهای کوچک و متوسط در سعودی به زنان واگذار شده است.

بن فرحان در سخنان خود اظهار داشت: «چالش‌هایی از جمله خشونت، فقر، ترس، تبعیض، فقدان مراقبت‌های پزشکی و نبود حمایت از کودکان که زنان در مناطق جنگزده با آن روبرو هستند، حمایت مضاعف از زنان را ضروری کرده است.»

وزیر خارجه سعودی افزود: «هم اکنون زنان فلسطینی با نظر به سکوت و بی‌توجهی جامعه بین‌المللی برای توقف درگیری‌ها و جلوگیری از حمام خون در غزه و کوتاهی در ارسال کمک‌های فوری بشردوستانه، تحت فشار فزاینده نقض حقوق و اصول انسانی توسط اسرائیل قرار گرفته‌اند.»

بن فرحان با تقدیر از نقش و فداکاری زنان فلسطینی در روند مبارزه علیه اشغالگری، اقدامات ضدبشری و مخالف قوانین بین‌المللی توسط اسرائیل علیه زنان و کلیت مردم فلسطین را به‌شدت محکوم کرد.

وزیر خارجه سعودی برخی قوانین مصوب در شماری از کشورهای اسلامی درباره لزوم استفاده از حجاب را مخالف توافقنامه مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1979 پیرامون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان دانست.

بن فرحان اشاره کرد که زنان در برخی جوامع همواره قربانی آداب و سنت‌ها بودند و همیشه تلاش شده بر اساس برخی تفسیرهای نادرست این سنت‌ها را وابسته به دین نشان دهند که چنین اقدامی کاملا در تضاد با اصول و اهداف دین اسلام است.

وزیر خارجه سعودی در پایان سخنان خود از «سند جده برای حقوق زنان در اسلام» نام برد که طبق آن به همه حقوق زنان در اسلام اشاره خواهد شد و سندی پایه و مرجع برای تقویت جایگاه زنان و بهبود موقعیت آنان در جوامع اسلامی خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید