وزیر دفاع اسرائیل: سربازان ما در استفاده از قدرت با هیچ محدودیتی روبرو نیستند

بمباران و حمله زمینی در غزه ادامه دارد و آژیر خطر در مناطق اسرائیلی اطراف غزه به صدا درآمده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

به گزارش «العربیه»، اسرائیل خواستار تخلیه بیمارستان کودکان «الرنتیسی»، قبل از بمباران آن شد.

یوواو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل در این زمینه با این بیان که «هیچ محدودیت و مرزی برای سربازان ما در غزه وجود ندارد»، افزود: «روزهای زیادی نبرد را در پیش داریم و یکسره کردن عملیات علیه حماس، زمان‌بر است.»

گالانت تاکید کرد: « فرماندهان حماس را در تونل‌ها و سنگرها می‌زنیم و اجازه نمی‌دهیم این جنبش بهبود یابد.»

پیشتر ارتش اسرائیل اعلام کرد که کنترل یک موضع حماس در شمال نوار غزه را به دست گرفته است.

ارتش اسرائیل سه‌شنبه 16 آبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای زمینی توانستند این موضع را در مناطق شمالی نوار غزه تصرف کرده و به سکوهای پرتاب موشک ضد تانک، موشک‌ها، تسلیحات و تجهیزات اطلاعاتی دست یابند.

ارتش اسرائیل همچنین از حمله به اهدافی از جمله مواضع استقرار تجهیزات فناوری با استفاده از نیروی دریایی خبر داد و اعلام کرد که شماری از افراد مسلح را که در ساختمانی در نزدیکی بیمارستان القدس مستقر شده و قصد داشتند از آنجا به نیروهای اسرائیلی حمله کنند، هدف قرار داده است.

در دومین ماه آغاز نبردها در غزه، این شهر از بامداد سه‌شنبه در معرض آتش سنگین توپخانه و حملات هوایی قرار گرفته و درگیرهای شدید و جنگ‌های خیابانی میان سربازان اسرائیلی و مسلحان حماس را شاهد است.

شدیدترین درگیری‌ها در شمال نوار غزه در جریان است و تانک‌های اسرائیلی در میدان ابوحصیره در نزدیکی مجتمع بیمارستانی الشفاء در مرکز غزه مستقر شده و آژیرهای خطر در مناطق مختلف اسرائیلی اطراف غزه؛ به صدا در آمده است.

20 کشته در خان‌یونس

به گزارش خبرنگار «العربیه»، در حمله اسرائیل به ساختمانی مسکونی در خان‌یونس، 20 نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. این در حالی است که گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش حماس، اعلام کرد که طی دو روز، 27 خودروی اسرائیلی را منهدم کرده است.

رسانه‌های فلسطینی از کشته‌شدن 11 نفر و زخمی‌شدن 30 نفر در حمله اسرائیل به یک ساختمان مسکونی در خان‌یونس در جنوب غزه خبر داده و افزودند که قایق‌های توپ‌دار اسرائیلی، اردوگاه الشاطی و اطراف منطقه بندری غرب غزه را بمباران می‌کنند و درگیری‌های شدیدی میان مسلحان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی که در صدد رخنه به محور تل‌الهوی در جنوب شهر غزه هستند، در جریان است.

خبرنگار «العربیه» پیشتر از بمباران خیابان القاهره در تل‌الهوی و درگیری‌های سنگین در چندین منطقه در شمال غزه خبر داد.. به گزارش رسانه‌های فلسطینی، 14 نفر در بمباران رفح در جنوب نوار غزه کشته شدند. «العربیه» نیز گزارش داد که 6 نفر در بمباران اردوگاه الشابوره در رفح کشته شدند.

از سویی ارتش اسرائیل اعلام کرد که نوار غزه به دو بخش جنوبی و شمالی تقسیم شده است.

بیش از 10 هزار کشته فلسطینی

این در حالی است که بنابر جدیدترین آمار، شمار زیان‌های جانی در غزه از 7 اکتبر تاکنون، از 10 هزار نفر فراتر رفته که بیشتر آنها زن و کودک هستند. به گفته وزارت بهداشت فلسطین، تعداد کشته‌شدگان شامل بیش از 4000 کودک است و اکثر قربانیان از آغاز جنگ، غیرنظامیان هستند.

اسرائیل که تهدید کرده، حماس را در غزه «نابود خواهد کرد، شامگاه یکشنبه از تشدید بمباران نوار غزه خبر داد که از 27 اکتبر، شاهد عملیات زمینی به موازات حملات هوایی و توپخانه‌ای است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دوشنبه تاکید کرد تا زمانی که حماس گروگان‌ها را آزاد نکند، اتش‌بس فراگیر در کار نخواهد بود.

آمریکا نیز اذعان کرده است که شمار کشته‌ها و زخمی‌های غیرنظامی این حملات در غزه «هزاران نفر است.»

فراخوان دبیرکل سازمان ملل

از سوی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، دوشنبه خواستار آتش‌بس شد و هشدار داد که نوار غزه در حال تبدیل شدن به «گورستان کودکان» است.

گوترش در بیانیه‌ای به خبرنگاران در مقر سازمان ملل گفت: «فاجعه در حال وقوع، لزوم آتش‌بس به دلایل انسانی با گذشت زمان را ضروری‌تر می‌سازد». او افزود: «کابوس غزه چیزی بیش از یک بحران انسانی است، این یک بحران برای بشریت به حساب می‌آید.»

به گفته دبیرکل سازمان ملل، عبور کمک‌های بشردوستانه از رفح به سمت نوار محاصره شده غزه، به میزان کافی نیست و در عرض دو هفته، 400 کامیون عبور کردند در حالی که در گذشته روزانه 500 کامیون عبور می‌کردند.

گوترش تاکید کرد که این مقدار به هیچ وجه پاسخگوی نیازهای اساسی غزه نیست.

طبق گفته دولت حماس و یک مقام مصری، دوشنبه گروهی از مجروحان از نوار غزه از طریق گذرگاه رفح منتقل شدند و تعدادی از اتباع خارجی و دوتابعیتی‌ها نیز تخلیه خواهند شد.

از سویی، جامعه بین‌المللی نسبت به گسترش دامنه جنگ و احتمال کشانده‌شدن آن به لبنان با توجه به تبادل آتش روزانه مرزی میان نیروهای اسرائیلی و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، به شدت ابراز نگرانی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید