نتانیاهو: تا آزادی گروگان‌ها آتش‌بس فراگیر در کار نیست

نخست‌وزیر اسرائیل: اسرائیل پس از این جنگ برای مدت نامعلوم مسئولیت امنیتی غزه را بر عهده خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که اسرائیل به بمباران شدید نوار غزه به ویژه در شمال ادامه می‌دهد، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که هیچ آتش‌بس فراگیری در غزه بدون آزادی گروگان‌ها در کار نخواهد بود.

نتانیاهو، دوشنبه، 15 آبان، در مصاحبه با «ای‌بی‌سی نیوز»، خاطرنشان کرد که اسرائیل با «وقفه‌های کوچک جنگ» در نبرد غزه، مشکلی ندارد.

او افزود: «تا جایی که مربوط به وقفه‌های کوتاه تاکتیکی باشد، یک ساعت امروز، یک ساعت فردا، قبلا هم چنین چیزی را داشته‌ایم.»

نتانیاهو در ادامه گفت: «فکر می‌کنم شرایط را می‌سنجیم تا بتوانیم اجازه ورود غذا و نیازهای بشردوستانه را داده یا گروگان‌ها به صورت انفرادی خارج شوند، اما فکر نمی‌کنم آتش‌بس عمومی داشته باشیم.»

نخست‌وزیر اسرائیل با تاکید بر این که «اسرائیل پس از این جنگ برای مدت نامعلوم مسئولیت امنیتی غزه» را بر عهده خواهد گرفت، افزود: «زمانی که این مسئولیت را در دست نداشته باشیم با شعله‌ورشدن تروریسم حماس در مقیاسی روبرو می‌شویم که نمی‌توانیم تصورش را بکنیم.»

وقفه بشردوستانه

کاخ سفید دوشنبه اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با نتانیاهو، در مورد امکان دستیابی به وقفه بشردوستانه در نوار غزه گفت‌وگو کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که این وقفه‌ها، فرصت‌هایی را برای غیرنظامیان غزه فراهم می‌کند تا با برخورداری از ایمنی از مناطق جنگی خارج شده و اطمینان حاصل شود که کمک‌ها به غیرنظامیان نیازمند می‌رسد و گروگان‌ها را آزاد می‌شوند.

این بیانیه افزود که بایدن در این گفت‌وگو بر ضرورت حفاظت از غیرنظامیان فلسطینی و کاستن از زیان‌های وارد بر آنها در جریان عملیات نظامی، تاکید کرده است.

منشاء اختلاف نظر با واشینگتن

در همین زمینه، «وال استریت ژورنال» ساعاتی پیش گزارش داد که واشینگتن، «فشار فزاینده» را بر اسرائیل برای کاهش بمباران‌های شدید نوار غزه وارد می‌آورد.

این روزنامه به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت که «سرسختی» اسرائیل در مورد دستیابی به وقفه بشردوستانه، منشا «اختلاف» با واشینگتن است و بایدن به شکلی «فزاینده‌» از موضع اسرائیل، سرخورده شده است.

به نوشته این روزنامه، برخی از مقامات آمریکایی بر این باورند که اسرائیل سرانجام با آتش‌بس موقت موافقت خواهد کرد، «اما این امر ممکن است روزها یا هفته‌ها زمان ببرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید