اسرائیل مجددا شهرک‌های جنوب لبنان را بمباران کرد

بر اساس آمار «خبرگزاری فرانسه»، تشدید تنش‌ها مرزی به کشته‌شدن 83 نفر در طرف لبنانی از جمله دست‌کم 11 غیرنظامی انجامیده است که 61 نفر از آنها از اعضای حزب‌الله هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های محلی لبنان گزارش دادند که یک پهپاد اسرائیلی، حومه شهر مرزی محیبیب در منطقه نبطیه در جنوب لبنان را هدف قرار داد.

بنا به گزارش‌ها، دو منطقه «الضهیره» و «طیرحرفا» هدف آتش توپخانه قرار گرفتند و جنگنده‌های اسرائیلی بامداد سه‌شنبه 16 آبان به جبل اللبونه در نزدیکی شهرک الناقوره حمله برده و هواپیماهای شناسایی بر فراز منطقه صور و سواحل دریا به پرواز درآمدند.

ارتش اسرائیل همچنین 3 بار اطراف مروحین و رامیا را هدف آتش توپخانه قرار داد.

از سویی 16 محفظه خالی موشک در جنوب شهر صور کشف شد که روز گذشته برای پرتاب موشک به سمت فلسطین اشغالی مورد استفاده قرار گرفتند.

حمله به مواضع حزب‌الله

آویخای ادرعی، سخنگوی ارتش اسرائیل شامگاه دوشنبه، از حملات جدید به مواضع حزب‌الله در داخل لبنان خبر داده و گفت که جنگنده‌های ارتش در پاسخ به شلیک موشک از لبنان به سمت اسرائیل، پیشتر و همزمان با توپخانه، به اهداف متعلق به این گروه حمله کردند.

گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی جنبش حماس، دوشنبه از پرتاب 16 موشک از جنوب لبنان به سمت شمال اسرائیل و جنوب شهر حیفا خبر داد.

اولین حمله حماس از لبنان

در بیانیه این گروه آمده است: «گردان‌های القسام - لبنان در پاسخ به کشتار و تجاوزات اشغالگران به مردم ما در نوار غزه، مناطق اشغالی نهاریا و جنوب حیفا در شمال فلسطین اشغالی را با 16 موشک هدف قرار دادند.»

این اولین بار است که حماس از هدف قراردادن منطقه حیفا از جنوب لبنان خبر می‌دهد.

واکنش اسرائیل

ارتش اسرائیل با اعلام این که «در طول چند ساعت گذشته، حدود 30 عملیات تیراندازی از لبنان به سمت شمال اسرائیل رصد شده است»، خاطرنشان کرد که نیروهایش با شلیک توپخانه به «منشاء» تیراندازی‌ها پاسخ می‌دهند.

خبرگزاری رسمی لبنان، شامگاه دوشنبه از حملات هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل به جنوب لبنان خبر داد.

با آغاز حمله غافلگیرانه جنبش حماس در 7 اکتبر و واکنش اسرائیل در بمباران متمرکز نوار، منطقه مرزی با لبنان شاهد تبادل آتش میان حزب‌الله و اسرائیل بوده است.

حزب‌الله هر روز مواضع مرزی اسرائیل را گلوله‌باران می‌کند و جنبش‌های حماس و جهاد اسلامی فلسطین نیز عملیات رخنه و پرتاب چندین موشک از لبنان را انجام می‌دهند که با پاسخ اسرائیل در شکل بمباران نوار مرزی مواجه می‌شود.

83 کشته از حزب‌الله

بر اساس آمار «خبرگزاری فرانسه»، تشدید این تنش‌ها به کشته‌شدن 83 نفر در طرف لبنانی از جمله دست‌کم 11 غیرنظامی انجامیده است. حزب‌الله دوشنبه از کشته شدن دو نفر از اعضای خود خبر داد که تعداد ‎شدگان حزب‌الله را به 61 نفر رساند. ارتش اسرائیل هم کشته‌شدن دست‌کم 6 سرباز و یک غیرنظامی را تائید کرد.

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله جمعه در اولین سخنرانی خود پس از آغاز جنگ در غزه، نسبت به وقوع یک جنگ گسترده منطقه‌ای در صورت عدم توقف حمله اسرائیل به غزه هشدار داد.

نصرالله با بیان این که وضعیت جبهه لبنان با «سیر و روند حوادث غزه» مرتبط است، افزود: «همه احتمالات در جبهه لبنان وارد است». نصرالله حوادث جاری در لبنان را بسیار مهم توصیف و تاکید کرد که «به این مقدار محدود نخواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید