بلینکن: در تلاش برای جلوگیری از گسترش جنگ غزه به دیگر مناطق خاورمیانه هستیم

بلینکن در سفری اعلام‌نشده، عصر یکشنبه به بغداد سفر کرد و با نخست‌وزیر عراق درباره مخاطرات گسترش جنگ میان اسرائیل و گروه حماس گفت‌وگو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که واشینگتن برای جلوگیری از گسترش جنگ جاری در غزه به دیگر مناطق خاورمیانه تلاش می‌کند.

بلینکن، یکشنبه 14 آبان در گفت‌وگو با خبرنگاران در بغداد، پایتخت عراق گفت: «خواستار تقابل با ایران نیستیم اما هر گونه حمله به منافع و شهروندانمان را پاسخ می‌دهیم.»

وزیر خارجه آمریکا که بدون اعلام قبلی به عراق سفر کرده است، گفت که «همکاری امنیتی و سیاسی با بغداد ادامه خواهد یافت» و به گروه‌های نیابتی ایران در «حمله به منافع آمریکا و بهره‌برداری از جنگ جاری در غزه» هشدار داد.

او افزود: «درصدد برقراری آتش‌بس بشردوستانه در غزه هستیم» و ادامه داد که «از این آتش‌بس می‌توان برای آزادی اسرای غیرنظامی نزد حماس استفاده کرد.»

بلینکن تصریح کرد: «پیام ما به کسانی که نیروهای نظامی آمریکا در منطقه را تهدید می‌کنند کاملا واضح است؛ به این اقدامات دست نزنید.»

بلینکن در سفری اعلام‌نشده، عصر یکشنبه به بغداد سفر کرد و با محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق درباره مخاطرات گسترش جنگ میان اسرائیل و گروه حماس گفت‌وگو کرد.

بنا به اطلاعیه دفتر نخست‌وزیری عراق، به دلایل امنیتی از اعلام قبلی زمان این سفر خودداری شده بود.

این سفر در حالی انجام می‌شود که اخیرا حملات موشکی و پهپادی به پایگاه‌های آمریکا و نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه «داعش» در پی جنگ اسرائیل و حماس در غزه افزایش چشمگیری داشته است.

بلینکن، روز شنبه در امان، پایتخت اردن با وزرای خارجه مصر، سعودی، امارات، قطر، اردن و دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین پیرامون توقف جنگ در غزه دیدار و گفت‌وگو کرد.

پس از آغاز جنگ کنونی در پی حمله هفتم اکتبر حماس به مواضع نظامی و شهرک‌های اسرائیلی اطراف نوار غزه، ایالات متحده سطح آمادگی نیروهای نظامی خود در منطقه را افزایش داد و به اعزام نیرو و سامانه‌های دفاعی بیشتر به خاورمیانه اقدام کرد.

این اقدامات آمریکا همچنین واکنشی به افزایش حملات نیروهای نیابتی ایران در عراق، سوریه و لبنان پنداشته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید