ادامه حملات هوایی اسرائیل؛ درگیری‌های شدید زمینی در شمال غرب غزه

18 سازمان‌ جهانی در بیانیه‌ای مشترکی با ابراز خشم خود از تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی در نوار غزه، خواستار توقف فوری جنگ و برقراری آتش‌بس بشردوستانه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام ارتش اسرائیل مبنی بر تقسیم نوار غزه به دو بخش و آغاز مرحله جدیدی از درگیری‌های شدید زمینی در این شهر، خبرگزاری «شهاب للآنباء»، دوشنبه 15 آبان از درگیری‌های شدید و خشونت آمیز شبه‌نظامیان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی در شمال غرب و جنوب شهر غزه خبر داد.

درگیری‌های جدید پس از آن رخ داد که یک واحد زرهی ارتش اسرائیل تلاش کرد، وارد جاده ساحلی شهر غزه شود.

ضربات بزرگی در راه است

عصر یکشنبه ارتش اسرائیل اعلام کرد که حملات «مهمی» به نوار غزه انجام خواهد داد.

دانیال هاگری، سخنگوی ارتش اسرائیل با بیان اینکه حملات بزرگ در حال حاضر در حال انجام است، تاکید کرد: «نیروهای اسرائیلی که عملیات زمینی در نوار غزه انجام می‌دهند، آن را به دو بخش غزه جنوبی و غزه شمالی تقسیم کرده‌اند».

از سوی دیگر دولت حماس تأکید کرد که ارتش اسرائیل در حال بمباران شدید اطراف چندین بیمارستان در شمال نوار غزه است.

به گفته حماس اسرائیل قبل از انجام این حملات ارتباطات تلفن و اینترنت را قطع کرده است.

دفتر رسانه‌ای دولت حماس گفت، مناطق مجاور بیمارستان‌ها شاهد بمباران‌ شدید بود، به ویژه مناطق نزدیک بیمارستان «الشفاء» که بزرگترین بیمارستان در نوار محسوب می‌شود.

سازمان ملل: دیگر بس است

در همین حال مقامات آژانس‌های اصلی سازمان ملل در بیانیه مشترکی با ابراز خشم خود از افزایش تعداد قربانیان در میان غیرنظامیان در نوار غزه، خواستار «آتش‌بس فوری بشردوستانه» شدند.

آژانس‌های سازمان ملل متحد نوشتند: «نزدیک به یک ماه است که جهان با شوک و وحشت از افزایش روزافزون قربانیان و تخریب‌ها و پیامدهای جنگ اسرائیل و حماس در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را تماشا می‌کند».

مقامات 18 سازمان از جمله یونیسف، برنامه جهانی غذا و سازمان جهانی بهداشت نیز از تعداد کشته‌شدگان جنگ اسرائیل و حماس که از 7 اکتبر آغاز شد ابراز تاسف کردند.

در این بیانیه آمده است: «کل جمعیت ساکن نوار تحت محاصره غزه مورد حملات و بمباران‌های شدید قرار می‌گیرند، آنها از دسترسی به اقلام ضروری برای زنده ماندن محرومند، ساکنان غزه در خانه‌ها، پناهگاه‌ها، بیمارستان‌ها و اماکن مذهبی خود بمباران می‌شوند و این غیرقابل قبول است».

آژانس‌های سازمان ملل در بیانیه خود با تاکید بر اینکه برای کمک به مردم فلسطینی باید غذا، آب، دارو و سوخت بیشتری وارد نوار غزه شود، گفتند: «ما به دلایل بشردوستانه به یک آتش‌بس فوری نیاز داریم 30 روز با این وضعیت گذشته دیگر کافی است اکنون این وضعیت باید پایان یابد».

آژانس‌های سازمان ملل از حماس خواستند تا بیش از 240 گروگان را که در 7 اکتبر به نوار غزه منتقل کرد، آزاد کند.

آژانس‌های وابسته به سازمان ملل از طرفین خواستند به تعهدات خود به قوانین بین المللی احترام بگذارند.

حدود 10 هزار فلسطینی که نزدیک به نیمی از آنها کودک بودند، در بمباران ویرانگر اسرائیل از آغاز جنگی که در هفتم ماه گذشته آغاز شد، کشته شدند.

مقام‌های اسرائیلی نیز می‌گویند، در پی حمله غافلگیرانه جنبش حماس به پایگاه‌ها و شهرک‌های نظامی اسرائیل در اطراف نوار غزه بیش از 1400 نفر کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید