نتانیاهو وزیری که پیشنهاد بمباران اتمی غزه را داده بود از جلسات کابینه کنار گذاشت

آمیخای الیاهو: اهالی غزه می‌توانند به ایرلند یا بیابان‌ها بروند و وحوش غزه خودشان باید راه حلی بیابند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های اسرائیل اعلام کردند بنیامین نتانیاهو، عضویت آمیخای الیاهو، وزیر میراث فرهنگی این کشور در کابینه خود را تعلیق کرده است. به گفته رسانه‌‌ها این تعلیق به دلیل پیشنهاد شلیک بمب اتم به غزه توسط الیاهو است.

اظهارات آمیخای الیاهو، طوفانی از خشم را پس از انتشار در شبکه‌های اجتماعی طی ساعات گذشته، برانگیخته که هنوز فروکش نکرده است.

الیاهو از اعضای حزب راستگرای افراطی «عوتسما یهودیت»، صبح یکشنبه 14 آبان با حضور در برنامه تلویزیونی «کول براما» گفت، «انداختن بمب اتم روی نوار غزه، یکی از گزینه‌هاست.»

غیرنظامی نداریم که دخیل در أمور نباشد

الیاهو همچنین ضمن اعلام مخالفت خود با ورود هرگونه کمک بشردوستانه به غزه، گفت: «ما کمک‌های بشردوستانه را به نازی‌ها نمی‌رسانیم.» او افزود: «چیزی به نام غیرنظامی در غزه نداریم که دخیل در أمور نظامی نباشد.»

این وزیر افراطی که عضو کابینه محدود امنیتی کنونی نیست و به همین دلیل تاثیری بر کابینه اضطراری در نبرد علیه حماس و عملیات غزه ندارد، پیشتر خواستار اشغال تمامی نوار غزه شده بود.

«هیولاهای غزه»

الیاهو در پاسخ به پرسشی در خصوص سرنوشت فلسطینان غزه گفت: «می‌توانند به ایرلند یا بیابان‌ها بروند، وحوش غزه خودشان باید راه حلی بیابند.»
او بارها گفته است که شمال غزه أساسا حق وجود ندارد.

به گفته الیاهو «هر فردی که پرچم فلسطین یا حماس را بالا می‌برد باید کشته شود و نباید زنده بماند.»

این اظهارات، موجی از نارضایتی را در رسانه های اجتماعی برانگیخت و بسیاری از کاربران در پلتفرم «ایکس»، این سخنان را «ایده‌های نژادپرستانه نفرت‌انگیز»، توصیف کردند.

واکنش نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل با تاکید بر این که اظهارات الیاهو مبتنی بر واقعیت نیست، خاطرنشان کرد که ارتش اسرائیل مطابق با بالاترین استانداردهای حقوق بین‌الملل در مورد اجتناب از کشتار غیرنظامیان، عمل می‌کند.

یولاو گالانت، وزیر دفاع نیز با محکوم کردن این اظهارات، آن را غیرمسئولانه دانست و افزود: «خوب است که این وزیر در میان مسئولین امنیت کشور نیست.»

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون اسرائیل نیز ضمن انتقاد از وزیر میراث فرهنگی، گفت که این پیشنهاد در مورد کاربرد تسلیحات هسته‌ای، «هولناک و از روی دیوانگی ‌است که از سوی یک وزیر غیرمسئول، صادر شده است».

لاپید افزود: «نتانیاهو باید فوراً او را برکنار کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید