محمود عباس: غزه شاهد «نسل‌کشی» توسط اسرائیل است

دیدار بلینکن از رام‌الله اولین دیدار او پس از رویدادهای 7 اکتبر است که به دلیل نگرانی و ترس از گسترش دامنه جنگ به مناطق دیگر در منطقه صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمود عباس، رئیس‌ حکومت خودگردان فلسطین، یکشنبه 14 آبان جنگی که اسرائیل از هفتم اکتبر علیه نوار غزه آغاز کرد را «نسل‌کشی» توصیف کرد.

عباس در جریان دیدار خود با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که از رام‌الله بازدید می‌کند، نسبت به کوچ اجباری فلسطینیان از غزه، کرانه باختری و قدس هشدار داد و این اقدام را با «قاطعیت» رد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عباس اقدامات اسرائیل در کرانه باختری و قدس را «پاکسازی قومی، تبعیض نژادی و غارت اموال مردم فلسطین» دانست.

محمود الهباش، مشاور عباس هم تصریح کرد که اقدامات غیر انسانی اسرائیل ممکن است به «جنگی مذهبی» منجر شود و «کل منطقه را به آتش بکشد.»

الهباش تاکید کرد که پیش از توقف کامل جنگ اسرائیل علیه غزه، هیچ گونه مذاکره سیاسی وجود نخواهد داشت.

کوچ اجباری

از سوی دیگر، بلینکن نیز نسبت به «کوچ اجباری» فلسطینیان از نوار غزه هشدار داد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که دو طرف همچنین درباره ضرورت توقف اقدامات خشونت‌آمیز شهرک‌نشینان افراطی علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری که منجر به کشته‌شدن تعدادی از فلسطینی‌ها طی یک ماه گذشته منجر شده است، بحث و گفتگو کردند.

دیدار اعلام‌نشده بلینکن از رام‌الله، اولین دیدار او پس از رویدادهای 7 اکتبر است که به دلیل نگرانی و ترس از گسترش دامنه جنگ به مناطق دیگر در منطقه صورت می‌گیرد.

گروه حماس در 7 اکتبر حمله بی‌سابقه‌ای علیه اسرائیل انجام داد که به کشته‌شدن دست‌کم 1400 اسرائیلی انجامید که به گفته مقامات تل‌آویو اکثر آنها غیرنظامیانی بودند که در روز اول حمله جان باختند.

به گفته ارتش اسرائیل، حماس همچنین 241 گروگان را در اختیار دارد.

کشته‌شدن بیش از 9 هزار فلسطینی

بر اساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی دولت حماس در غزه، تاکنون 9488 نفر از جمله 3900 کودک در نتیجه بمباران غزه توسط اسرائیل کشته شده‌اند.

طبق گزارش «باشگاه اسرای فلسطینی»، ارتش اسرائیل همچنین طی یک ماه گذشته عملیات بازداشت‌ گسترده‌ای را در کرانه باختری انجام داده و بیش از 2000 فلسطینی را بازداشت کرده است.

بلینکن در سفر خود به خاورمیانه خواستار «آتش‌بس بشردوستانه» برای محافظت از غیرنظامیان و تسهیل ارسال کمک به نوار غزه و توقف بمباران‌ها شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید