قاهره: عبور دوتابعیتی‌ها از رفح منوط به انتقال ایمن مجروحان به مصر است

مصر: تا زمانی که مجروحان از بیمارستان‌های غزه و شمال به سمت گذرگاه رفح میان نوار محاصره شده و مصر خارج شوند، هیچ دارنده گذرنامه خارجی از نوار غزه سفر نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ممانعت اسرائیل از انتقال مجروحان از نوار غزه به بیمارستان‌های مصر از طریق گذرگاه رفح به بهانه حضور عوامل حماس در میان آنها و واکنش حماس در شکل تعلیق خروج اتباع خارجی و دوتابعیتی به مصر، همچنان به صورت مشکلی حل‌نشده باقی مانده است.

به دنبال نفی ادعاهای اسرائیل از سوی حماس، منابع «العربیه» گزارش دادند که قاهره، میانجی آمریکایی را از لزوم تامین کریدورهای ایمن برای عبور آمبولانس‌ها در اسرع وقت، مطلع کرده است.

این منابع یکشنبه 14 آبان توضیح دادند که قاهره خواستار تعهد واشینگتن در خصوص عبور ایمن و عدم پیگرد مجروحان به خاک مصر به وسیله آمبولانس‌ها شد و خروج آنها را با خروج افراد دوتابعیتی، مرتبط کرد.

موانع برای خروج دوتابعیتی‌ها

این منابع همچنین با اشاره به این که قاهره به میانجی‌ها اطلاع داد که اخلال در خروج مجروحان و هدف قرار دادن آنها، مانع خروج دوتابعیتی‌ها می‌شود، خواستار تعهد آمریکا برای یافتن راه‌حل شفاف طی ساعات آینده شد.

به گفته این منابع، مصر همچنین خواستار بحث در مورد سازوکار ورود نامشروط سوخت و آب به نوار غزه شد و بلافاصله این موضوع را به آمریکا اطلاع داد تا از تعطیلی بیمارستان‌ها جلوگیری شود.

به گزارش «فرانس‌پرس»، یک منبع رسمی در ستاد گذرگاه‌ها پیشتر اعلام کرد تا زمانی که مجروحان از بیمارستان‌های غزه و شمال به سمت گذرگاه رفح میان نوار محاصره شده و مصر خارج شوند، هیچ دارنده گذرنامه خارجی از نوار غزه سفر نخواهد کرد.

توقف تردد در رفح

یک منبع امنیتی مصری تاکید کرد که هیچ فرد مجروح یا دارنده گذرنامه خارجی به گذرگاه رفح مصر نرسیده و در پی بمباران آمبولانس‌های حامل مجروحان در گذرگاه رفح، تردد در این گذرگاه متوقف شده است.

در همین حال، طبق گفته منابعی در جنبش حماس، اسرائیل با خروج بسیاری از مجروحان به مصر که اسامی آنها در لیست ارسال شده به مقامات مصری درج شده بود، مخالفت کرد.

بمباران بیمارستان‌ها

ارتش اسرائیل جمعه مدعی شد که آمبولانس حامل اعضای جنبش حماس را در خارج از بیمارستان الشفا، بزرگترین بیمارستان غزه بمباران کرد ولی حماس این موضوع را که آمبولانس مزبور، حامل اعضای این گروه بوده، تکذیب کرد.

هدف قراردادن این آمبولانس به کشته‌شدن 15 نفر انجامید و 60 زخمی برجای گذاشت.

ارتش اسرائیل جمعه، سه بیمارستان الشفاء، القدس و اندونزی را هدف قرار داد که ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت..

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت غزه، مجموع قربانیان حملات اسرائیل به غزه از 7 اکتبر گذشته، به 9227 نفر رسیده که 3826 کودک را نیز شامل می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید