دیدبان اروپا- مدیترانه: حجم بمب‌های پرتاب‌شده به غزه یک و نیم برابر هیروشیما است

به گزارش این دیدبان، در فاصله 7 اکتبر تا 2 نوامبر، 25 هزار تن بمب بر روی غزه ریخته شد، در حالی که قدرت تخریبی بمب اتمی هیروشیما در جنگ جهانی دوم، معادل 15 هزار تن بمب بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس مقایسه‌ای که انور ابراهیم، نخست وزیر مالزی در کنفرانس مشترک مطبوعاتی یکشنبه 14 آبان با فومیو کیشیدا همتای ژاپنی خود انجام داد، خسارات ناشی از بمباران غزه از سوی ارتش اسرائیل از خسارات واردشده به هیروشیما، در طول جنگ جهانی دوم بیشتر است.

این مقایسه نخست‌وزیر مالزی، اغراق آمیز نیست، چرا که بر مبنای اطلاعیه دیدبان اروپا- مدیترانه در پلتفرم «ایکس»، قدرت بمب‌های ریخته‌شده بر غزه، 1.5 برابر قدرت انفجار اتمی در هیروشیما است.

Advertisement

در ادامه این اطلاعیه آمده است: «در فاصله 7 اکتبر تا 2 نوامبر، 25 هزار تن بمب بر روی غزه ریخته شد، در حالی که قدرت تخریبی بمب اتمی هیروشیما در جهانی دوم، معادل 15 هزار تن بمب بود.»

بیش از 9 هزار کشته

بر اساس گزارش دیدبان اروپا - مدیترانه، در این بمباران تا روز گذشته 9681 نفر از جمله 4053 کودک و 2570 زن کشته و 26990 نفر زخمی شدند و 2219 نفر نیز هنوز زیر آوار هستند.

بمباران‌های سنگین و بی‌سابقه اسرائیل همچنین منجر به آواره‌شدن حدود 15000 نفر، تخریب کامل 84100 واحد مسکونی و آسیب‌دیدن 146100 واحد مسکونی، علاوه بر ده‌ها مدرسه، بیمارستان و تاسیسات صنعتی شده است.

انفجار اتمی هیروشما و ناکازاکی

75 سال پیش، بمب‌آفکن استراتژیک «بی- 29» آمریکا بمب جدید اتمی را بر فراز هیروشما منفجر کرد که به کشته‌شدن آنی نزدیک به 70 هزار انجامید و ده‌ها هزار نفر دیگر را دچار زخم‌های دردناک و غیرقابل درمان ناشی از پرتوهای رادیواکتیو ساخت.

شمار قربانیان این بمباران اتمی صرفا در حد تخمین است ولی این باور وجود دارد که در این انفجار اتمی، 140 هزار نفر از 350 هزار اهالی هیروشیما، کشته شدند و دست‌کم 74 هزار نفر دیگر نیز در بمباران اتمی ناکازاکی، جان باختند.

وزن بمب اتمی هیروشیما، 4500 کیلوگرم با قدرت انفجاری معادل 15 هزار تن «تی.ان.تی» بود که 5 میل مربع از شهر را به کلی نابود کرد.

جنایت جنگی

به موجب ماده 25 کنوانسیون احترام به قوانین و عرف جنگ زمینی مورخ 18 اکتبر 1907 لاهه ، بمباران شهرها، روستاها، منازل و ساختمان‌های محافظت‌نشده صرف نظر از وسایل مورد استفاده در بمباران، ممنوع است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید