تهدید حزب‌الله عراق علیه منافع آمریکا در آستانه سفر احتمالی بلینکن به بغداد

مسئول دفتر امنیتی در گردان‌های حزب‌الله عراق، بلینکن را «وزیر جنگ رژیم صهیونیستی» خواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که نگرانی‌های بین‌المللی از گسترش دایره درگیری اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه به جنگ منطقه‌ای افزایش یافته است، گردان‌های حزب الله عراق مجددا آمریکا را به بستن سفارتخانه‌ در بغداد و اخراج نیروهایش از این کشور تهدید کرد.

ابوعلی العسکری، مسئول دفتر امنیتی گردان‌های حزب‌الله عراق، بامداد یکشنبه 14 آبان تأکید کرد، شبه‌نظامیان این گروه سفر آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به عراق را با تشدید تنش بی‌سابقه‌ای مواجه خواهند کرد.

او بلینکن را «وزیر جنگ رژیم صهیونیستی» توصیف کرد.

حزب‌الله عراق در بیانیه‌ای که یکشنبه 14 آبان در تلگرام منتشر شد، تاکید کرد: «در صورت تداوم حملات اسرائیل به نوار غزه، نیروهای مقاومت در روزهای آینده برای ایجاد اختلال در مسیر منافع آمریکا در عراق و منطقه تلاش خواهند کرد.»

بستن سفارت آمریکا در عراق

سخنگوی گردان‌های حزب الله عراق در بیانیه خود به استفاده از وسایل قهرآمیز علیه آمریکا تهدید کرد.

او گفت: «ما برای بستن سفارت آمریکا در بغداد و جلوگیری از ورود آمریکایی‌ها به کشورمان به روش «غیر مسالمت آمیز»، تلاش خواهیم کرد».

تهدید گردان‌های حزب الله در حالی مطرح می‌شود که بلینکن در یک تور منطقه‌ای جدید از اسرائیل بازدید کرده و سپس روز گذشته در نشستی با وزیران خارجه عربی که در امان پایتخت اردن برگزار شد، شرکت کرد.

در این نشست وزرای خارجه کشورهای مصر، اردن، سعودی، امارات متحده عربی، قطر و دبیر سازمان آزادیبخش فلسطین با بلینکن، راه‌های توقف جنگ اسرائیل علیه غزه را بررسی می‌کنند.

منابع مطلع می‌گویند هنوز مشخص نیست که آیا بلینکن یکشنبه به بغداد سفر خواهد کرد یا خیر؛ چرا که عراق در برنامه سفر بلینکن به منطقه نیست اما روزنامه‌های محلی عراقی روز گذشته اشاره‌ای به بازدید احتمالی او از بغداد کرده‌اند.

شبه‌نظامیان عراقی و جنگ غزه

تهدیدها حزب الله عراق در حالی مطرح شد که منابع آگاه از اعزام تعداد زیادی از شبه‌نظامیان عراقی طی دو روز گذشته به سوریه خبر داده‌اند.

این منابع همچنین تاكید کردند که شبه‌نظامیان «حشد الشعبی» از دو روز پیش اعضای خود را در حالت آماده‌باش کامل قرار دادند.

از زمان آغاز درگیری بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در 7 اکتبر، پس از حمله ناگهانی حماس به شهرک‌ها و پایگاه‌های نظامی اسرائیل در نوار غزه، ایالات متحده آمادگی نظامی خود را در منطقه افزایش داده و پدافند هوایی بیشتری به خاورمیانه ارسال کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید