بلینکن در نشست امان: به‌رغم تفاوت دیدگاه‌ها هدف‌مان پایان جنگ در غزه است

وزیر خارجه سعودی: در نشست امان ضرورت توقف عملیات نظامی و کمک‌رسانی فوری به غزه بررسی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه کشورهای عرب شامل سعودی، مصر، اردن، امارات، قطر و فلسطین شنبه 13 آبان نشست هماهنگی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در امان، پایتخت اردن، را با هدف پیشبرد تلاش‌های عربی برای توقف جنگ اسرائیل علیه غزه که به فاجعه انسانی در این باریکه منجر شده، برگزار کردند.

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی شنبه در نشست امان درباره غزه شرکت کرد.

در همین رابطه وزارت خارجه سعودی اعلام کرد که در نشست امان، ضرورت توقف عملیات‌ نظامی که در آن بی‌گناهان جان خود را از دست می‌دهند و همچنین لزوم کمک‌رسانی فوری به نوار غزه و فراهم‌سازی شرایط برای احیای روند صلح تضمین‌کننده حقوق مردم فلسطین و تحقق صلح عادلانه و پایدار بررسی شد.

بلینکن: خواهان گسترش جنگ نیستیم

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا طی کنفرانس خبری پس از پایان نشست امان با تاکید بر این‌که « به‌رغم تفاوت دیدگاه‌ها هدف‌مان پایان جنگ در غزه است»، گفت:« بر تعهد به ادامه همکاری برای تحقق ثبات در خاورمیانه تاکید کردیم.. خواهان گسترش جنگ و امتداد آن به دیگر جبهه‌ها در منطقه نیستیم».

وی همچنین افزود:« بر ضرورت آزادی گروگان‌ها و حفاظت از غیرنظامیان تاکید کردیم».

بلینکن اظهار داشت که «حماس اهمیتی برای مردم فلسطین و آینده آنها قائل نیست» و در ادامه گفت که واشینگتن از اسرائیل خواسته تا «تدابیری را برای کاهش خسارت‌های جانی در میان غیرنظامیان در غزه اتخاذ کند».

او ضمن تاکید این‌که «برای برقراری آتش‌بس‌های موقت در غزه تلاش می‌کنیم»، در عین حال گفت که ایالات متحده آمریکا معتقد است که آتش‌بس در تهاجم اسرائیل به غزه ممکن است به جنبش حماس این امکان را بدهد که توان خود را بازیافته و حملاتی نظیر هفتم اکتبر را انجام دهد.

بلینکن همچنین نگرانی شدید خود را نسبت به «خشونت‌ها علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری» ابراز کرد.

وزیر خارجه آمریکا در پایان سخنان خود تاکید کرد که «آمریکا معتقد است که تنها راهکار برای حل بحران، راه حل دو کشوری است» و در این‌باره تاکید کرد که او با همتایان عرب خود چگونگی ترسیم روند بهتری برای پیشبرد تلاش‌ها برای تحقق راه‌حل دو کشوری را مورد بررسی قرار داده است.

الصفدی: اولویت پایان جنگ است

از سویی ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن در این کنفرانس خبری با اشاره به این‌که مذاکرات صریحی میان شرکت‌کنندگان در نشست امان با هدف پایان دادن به فاجعه در غزه انجام شده است، گفت این نشست اختلاف و تطابق دیدگاه‌ها درباره آن‌چه باید برای پایان دادن به «فاجعه» در نوار غزه انجام داد را منعکس کرد.

الصفدی گفت در این نشست بر ضرورت کمک‌رسانی به غزه و احترام به قانون بین‌المللی تاکید و با هر گونه تلاشی برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها ابراز مخالفت شد.

وزیر خارجه پادشاهی اردن در ادامه سخنان خود گفت که وقایع جاری در غزه را نمی‌توان با مساله «حق دفاع از خود» توجیه کرد.

ضرورت پایان مصونیت اسرائیل

الصفدی گفت که در نشست امان بر ضرورت پایان دادن به مصونیت اسرائیل در برابر قوانین بین‌المللی، تاکید شده است.

وی با بیان این‌که جنایت‌های قتلی که شهرک‌نشینان اسرائیلی در کرانه باختری مرتکب می‌‌شوند، غیرقابل قبول است، اولویت کنونی را پایان دادن به جنگ و نجات جان بی‌گناهان در غزه، توقف ویرانی و بازگرداندن امید و توقف هر گونه اقداماتی دانست که انسان‌ها را از انسانیت خود دور می‌سازد.

وزیر خارجه اردن گفت که کشورهای عربی خواهان «توقف فوری جنگ و توقف کشتار بی‌گناهان» هستند و توجیه چنین رویکردی با مساله «حق دفاع از خود» را نمی‌پذیرند.

وی همچنین تاکید کرد که جامعه بین‌المللی باید تلاش‌های خود را بر متوقف کردن جنگ در نوار غزه متمرکز کند.

مخالفت با کوچ اجباری فلسطینی‌ها

او گفت تطابق دیدگاه‌هایی میان آمریکا و کشورهای عربی وجود دارد که شامل «ضرورت رساندن کمک‌های بشردوستانه کافی و فوری و پایدار به غزه و ازسرگیری خدمات‌رسانی انسانی»است.

وزیر خارجه اردن نیز گفت که طرف‌های شرکت‌کننده در نشست امان بر «ضرورت حفاظت از غیرنظامیان، احترام به قوانین بین‌المللی و انسانی و آزادی غیرنظامیان و مخالفت با کوچ اجباری فلسطینی‌ها از سرزمین‌های‌شان» توافق‌نظر دارند.

مجازات جمعی ساکنان غزه

از طرفی سامح شکری، وزیر خارجه مصر در کنفرانسی خبر در پایان نشست امان هر گونه توجیه سیاست مجازات جمعی ساکنان غزه را غیرقابل پذیرش دانست.
سامح شکری گفت با تلاش‌ها برای کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از سرزمین‌های‌شان مخالفیم.

وزیر خارجه مصر گفت که باید بی‌قید و شرط آتش‌بس فوری در نوار غزه برقرار شود و برای ادامه کمک‌رسانی به ساکنان غزه تلاش شود.

استانداردهای دوگانه

وزیر خارجه مصر در پایان نشست امان درباره خطر تعامل با استانداردهای دوگانه در قبال بحران غزه هشدار داد.

وی تاکید کرد که باید تحقیقات بین‌المللی درباره نقض‌های صورت گرفته در غزه انجام شود. وزیر خارجه مصر همچنین بر ضرورت احیای روند صلح در سریع‌ترین زمان ممکن و بر اساس راه‌حل دو کشوری تاکید کرد.

سامح شکری گفت:« تشدید تنش‌های بی‌سابقه‌ و تراژدی انسانی و درد و رنج غیرنظامیان که اکنون شاهد هستیم، نتیجه بی‌عملی در روند رسیدگی به ریشه‌های مشکل و تاخیر در احقاق حقوق غیرقابل تغییر مردم فلسطین است».

وزیر خارجه مصر مخالفت کشورش و سایر کشورهای عربی را با هر گونه تلاش‌ها برای حذف مساله فلسطین به ضرر مردم فلسطین و یا کشورهای منطقه یادآور شد.

وی گفت:« از اسرائیل می‌خواهیم مانع از کمک‌رسانی‌ بشردوستانه نشود و خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی درباره نقض‌های آشکار در جنگ غزه هستیم».

وزیر خارجه مصر فراخوان برای احیای روند صلح بر اساس راه‌حل دو کشوری و برپایی کشور فلسطینی در قلمرو مرزهای ژوئن 1967 را تجدید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید