گوترش حمله اسرائیل به آمبولانس‌ها در غزه را «هولناک» توصیف کرد

بر اثر بمباران اسرائیل و حمله به آمبولانس‌ها در اطراف بیمارستان الشفاء در غزه 15 نفر کشته و 60 نفر دیگر زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد حمله روز گذشته اسرائیل به آمبولانس‌ها در اطراف بیمارستان الشفاء در غزه را «هولناک» توصیف کرد.

گوترش، شنبه 13 آبان در اطلاعیه‌ای تصریح کرد: «حمله به آمبولانس‌ها باعث وحشت من شد. تصویر اجساد متلاشی‌شده در خیابان اطراف بیمارستان وحشتناک است.»

او افزود: «پس از حدود یک ماه همچنان غیرنظامیان در غزه از جمله کودکان و زنان در محاصره بوده و از دریافت هر گونه کمک منع و مجبور به ترک منازلشان شدند. این شرایط باید متوقف شود.»

گوترش بیان کرد که اوضاع انسانی در غزه وحشتناک است و غذا، آب و دارویی که به آنجا می‌رسد برای رفع نیاز ساکنان غزه کافی نیست.

دبیرکل سازمان ملل یادآوری کرد که سوخت لازم برای استفاده در بیمارستان‌ها و ایستگاه‌های تصفیه و پمپاژ آب در حال اتمام است.

او تاکید کرد: «پناهگاه‌های آنروا (آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی) مورد حمله قرار می‌گیرد، اجساد در بیمارستان‌ها انباشته شده است، فروشگاه‌ها خالی از ارزاق است و بیماری‌های تنفسی به‌ویژه در میان کودکان افزایش یافته است. ملتی در شوک است و مکان امنی هم برای پناه‌گرفتن ندارد.»

گوترش مجددا خواستار آتش‌بس انسان‌دوستانه در غزه شد و اظهار داشت: «باید اجازه ورود امن و بدون مانع کمک‌ها و نیازهای بشردوستانه به غزه داده شود.»

او از همه طرف‌های ذی‌نفوذ خواست از نفوذ خود بر طرف‌های منازعه کنونی با هدف «احترام به قوانین جنگ و پایان نزاع» بهره ببرند.

دبیرکل سازمان ملل همچنین از گسترش جنگ غزه به کل منطقه هشدار داد.

حمله شوک‌آور

تدروس ادهانوم قبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هم روز گذشته درباره حمله اسرائیل به آمبولانس‌ها در اطراف بیمارستان الشفاء غزه گفت که در این باره «احساس شوک» به او دست داده است.

ادهانوم در «ایکس» نوشت: «همواره باید از بیماران، امدادگران، تاسیسات بهداشتی و آمبولانس‌ها پشتیبانی کرد.»

او همچنین خواستار توقف جنگ در غزه و برقراری آتش‌بس در این منطقه شد.

وزارت بهداشت گروه حماس در غزه، جمعه اعلام کرد که بر اثر بمباران اسرائیل و حمله به آمبولانس‌ها در اطراف بیمارستان الشفاء در غزه 15 نفر کشته و 60 نفر دیگر زخمی شدند.

این وزارتخانه تاکید کرد که شماری از آمبولانس‌ها در حال انتقال زخمی‌ها به مصر جهت درمان بودند.

اسرائیل مدعی شد که «یک هسته تروریستی وابسته به حماس» از آمبولانس‌ها استفاده می‌کرد.

سازمان هلال احمر فلسطین هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ارتش اسرائیل شماری از آمبولانس‌های حامل زخمی‌ها را در خیابان الرشید در غرب شهر غزه بمباران کرد.

مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین هم از کشته‌شدن شماری از پرسنل پزشکی و نیروهای امدادی در جریان بمباران مذکور خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید