نخست‌وزیر موقت لبنان خواستار توقف بمباران غزه و جنوب لبنان شد

قرار است وزرای خارجه کشورهای سعودی، اردن، امارات، قطر، مصر و دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین با وزیر خارجه آمریکا پیرامون جنگ غزه در پایتخت اردن دیدار کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت لبنان، شنبه 13 آبان در دیدار با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در اردن گفت که اولویت با توقف حملات اسرائیل به غزه و جنوب لبنان است.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، میقاتی تاکید کرد که بیروت خواستار فشار جامعه جهانی به اسرائیل برای توقف تجاوزات روزانه به جنوب لبنان است.

بلینکن هم تصریح کرد که واشینگتن درصدد برقراری آتش‌بس انسان‌دوستانه و پیگیری پرونده اسیران نزد حماس است.

از سویی، ایمن الصفدی، سخنگوی وزارت خارجه اردن خبر داد که وزرای خارجه کشورهای سعودی، اردن، امارات، قطر، مصر و دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین قرار است با وزیر خارجه آمریکا امروز شنبه در امان، پایتخت اردن دیدار کنند.

الصفدی، هدف از برگزاری این نشست را هماهنگی و تاکید بر موضع عربی خواهان آتش‌بس در غزه و بررسی شرایط امنیتی منطقه عنوان کرد.

قرار است در این نشست برقراری آتش‌بس و جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی در غزه، کمک‌رسانی فوری و پیامدهای بحران غزه و راهکارهای کنترل و ممانعت از گسترش جنگ به کل منطقه بررسی شود.

وزیر خارجه آمریکا جمعه در جریان سفر به تل‌آویو و گفت‌وگوی با مقامات اسرائیلی، با تاکید بر حق اسرائیل در دفاع از خود، تلاش کرد به منظور بهبود اوضاع انسانی در غزه، با اعمال فشار بر مقامات تل‌آویو آنها را به برقراری آتش‌بس موقت و حفاظت از جان غیرنظامیان در غزه متقاعد کند.

با این حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برقراری آتش‌بس را بعید دانست و گفت که ارتش اسرائیل به تهاجم نظامی به نوار غزه تا آزادی گروگان‌های نزد حماس ادامه خواهد داد.

بلینکن تصریح کرد، ایالات متحده معتقد است که آتش‌بس بشردوستانه می‌تواند مکانیسمی حیاتی برای محافظت از غیرنظامیان فراهم کند و در عین حال به اسرائیل امکان دهد تا حماس را شکست دهد.

ادامه گلوله‌باران جنوب لبنان

از سویی، خبرگزاری رسمی لبنان از گلوله‌باران منطقه «اللبونه» در شهر الناقوره در جنوب لبنان توسط اسرائیل خبر داد.

بنا به گزارش این خبرگزاری، حزب‌الله یک موضع نظامی اسرائیلی در نزدیکی شهرک «الضهیره» را هدف قرار داد و در واکنش به آن، اسرائیل نیز به منطقه اللبونه حمله کرد.

در پی این حمله، آژیر خطر در مقر نیروهای سازمان ملل متحد در جنوب لبنان موسوم به «یونیفیل» به صدا در آمد.

مناطق مختلف جنوب لبنان در روزهای اخیر مورد حملات هوایی و توپخانه‌ای اسرائیل قرار گرفته است.

خبرنگار «العربیه» هم گزارش داد که شهرک «المطله» در شمال اسرائیل نیز از جنوب لبنان مورد حملات موشکی قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید