تاکید بن‌ فرحان در دیدار با بلینکن بر مخالفت قاطعانه سعودی با کوچ اجباری فلسطینی‌ها

بن فرحان موضع سعودی در محکوم کردن هر گونه هدف گرفتن غیرنظامیان یا تخریب زیرساخت‌ها و منافع حیاتی که به زندگی روزمره ساکنان غزه آسیب می‌زند را تجدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی شنبه 13 آبان در حاشیه نشست عربی - آمریکایی در امان، پایتخت اردن، با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا دیدار کرده و بر مخالفت قاطعانه سعودی با کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها تاکید کرد.

وزرای خارجه سعودی و آمریکا در این دیدار دوجانبه راهکارهای حمایت از تلاش‌های بی‌وقفه برای توقف تنش‌های نظامی در نوار غزه و مناطق پیرامون آن را علاوه بر بررسی تلاش‌های انجام شده برای ورود کمک‌های بشردوستانه، امدادی و پزشکی به منظور جلوگیری از وخامت اوضاع انسانی مورد بحث قرار دادند.

وزیر خارجه سعودی ضمن تاکید بر مخالفت قاطعانه ریاض با هر گونه عملیاتی برای کوچاندن اجباری ساکنان غزه، موضع سعودی در محکوم کردن هر گونه هدف گرفتن غیرنظامیان یا تخریب زیرساخت‌ها و منافع حیاتی که به زندگی روزمره ساکنان این باریکه آسیب می‌زند را تجدید کرد.

نایف السدیری، سفیر سعودی در پادشاهی اردن، سعودی الساطی، معاون امور سیاسی وزارت خارجه سعودی، عبدالرحمن الداود، مدیرکل دفتر وزیر خارجه سعودی و عبدالله بن خالد بن سعود الکبیر، معاون مدیر اداره کل سیاست‌‌گذاری وزارت خارجه سعودی نیز در این دیدار حضور داشتند.

نشست امان
نشست امان

نشست عربی - آمریکایی در امان

وزرای خارجه کشورهای عرب شامل سعودی، مصر، اردن، امارات، قطر و فلسطین شنبه 13 آبان نشست هماهنگی با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در امان، پایتخت اردن، را با هدف پیشبرد تلاش‌های عربی برای توقف جنگ اسرائیل علیه غزه که به فاجعه انسانی در این باریکه منجر شده، برگزار کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا طی کنفرانس خبری پس از پایان نشست امان با تاکید بر این‌که « به‌رغم تفاوت دیدگاه‌ها هدف‌مان پایان جنگ در غزه است»، گفت:« بر تعهد به ادامه همکاری برای تحقق ثبات در خاورمیانه تاکید کردیم.. خواهان گسترش جنگ و امتداد آن به دیگر جبهه‌ها در منطقه نیستیم».

وی همچنین افزود: «بر ضرورت آزادی گروگان‌ها و حفاظت از غیرنظامیان تاکید کردیم».

بلینکن اظهار داشت که «حماس اهمیتی برای مردم فلسطین و آینده آنها قائل نیست» و در ادامه گفت که واشینگتن از اسرائیل خواسته تا «تدابیری را برای کاهش خسارت‌های جانی در میان غیرنظامیان در غزه اتخاذ کند».

او ضمن تاکید این‌که «برای برقراری آتش‌بس‌های موقت در غزه تلاش می‌کنیم»، در عین حال گفت که ایالات متحده آمریکا معتقد است که آتش‌بس در تهاجم اسرائیل به غزه ممکن است به جنبش حماس این امکان را بدهد که توان خود را بازیافته و حملاتی نظیر هفتم اکتبر را انجام دهد.

بلینکن همچنین نگرانی شدید خود را نسبت به «خشونت‌ها علیه فلسطینی‌ها در کرانه باختری» ابراز کرد.

وزیر خارجه آمریکا در پایان سخنان خود تاکید کرد که «آمریکا معتقد است که تنها راهکار برای حل بحران، راه حل دو کشوری است» و در این‌باره تاکید کرد که او با همتایان عرب خود چگونگی ترسیم روند بهتری برای پیشبرد تلاش‌ها برای تحقق راه‌حل دو کشوری را مورد بررسی قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید