آکسیوس: اسرائیل توقف عملیات نظامی در غزه پیش از آزادی گروگان‌ها را نمی‌پذیرد

14 دموکرات‌ عضو سنای آمریکا، اسرائیل را به توقف حملات به غزه فراخواندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بنا بر گزارش وبگاه «آکسیوس»، اسرائیل به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اطلاع داد، تا زمانی که بازداشت‌شدگان آزاد نشوند، عملیات نظامی در غزه متوقف نخواهد شد.

بلینکن در سفر خود به اسرائیل تاکید کرد، وقفه بشردوستانه از فشارها بر اسرائیل به دلیل عملیات نظامیش در غزه خواهد کاست.

از سوی دیگر، یک مقام مسئول بلندپایه کاخ سفید در اظهار نظری تلفنی به رسانه‌ها ضمن اعلام اجرای «گفت‌وگوهای بسیار جدی»، خاطرنشان کرد که هنوز توافقی بر سر وقفه عملیات نظامی حاصل نشده است.

به گفته او آزادی اسیران نزد حماس، مستلزم توقف فراگیر عملیات جنگی است.

نامه 14 عضو سنا

این در حالی است که 14 عضو دموکرات سنای آمریکا، طی نامه‌ای از اسرائیل خواستند، آتش‌بس در راستای جلوگیری از هدف قراردادن غیرنظامیان را عملی کند.

دولت بایدن طی هفته‌ها از اسرائیل خواسته است که امنیت غزه را در اولویت قرار دهد، اما این فشارها ظرف 24 ساعت گذشته پس از اقدام دموکرات‌ها در تدوین این نامه، افزایش یافته است.

جنگ رویکرد راهبردی نیست

بلینکن در جریان سفر خود به اسرائیل خاطرنشان کرد: «ما توصیه خود را به عنوان بهترین دوست در خصوص چگونگی کاستن از کشته‌های غیرنظامی به اسرائیل دادیم که همراه با تداوم دستیابی به اهداف اسرائیل در نابودی تروریست‌های حماس و زیرساخت‌های متعلق به آنها، می‌تواند عملی شود.»

برایان شاتز، عضو کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا هم در مصاحبه با «پلتیکو»، ضمن ابراز تردید در هدف اسرائیل برای نابودی تمامی اعضای حماس گفت، باید همه امور در غزه را رها کرد تا جامعه فلسطینی، بازسازی شود.

شاتز با فراخوان به توقف بشردوستانه جنگ در غزه افزود: «جنگ امری استراتژیک نیست و خشم، راهبرد به حساب نمی‌آید. خشم عادلانه اگر چه ممکن است عادلانه باشد اما رویکردی استراتژیک نیست.»

پاسخ متناسب با تروریسم

سناتور کریس مورفی که ریاست کمیسیون روابط خارجی سنا را برعهده دارد، پنجشنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «میانگین کنونی مرگ و میر غیرنظامیان در غزه، قابل قبول نیست و من اسرائیل را به تجدید نظر در عملکرد خود و ورود به حملات متناسب با مبارزه با تروریسم فرا می‌خوانم.»

یکی از اعضای دموکرات سنا، بدون افشای نام خود تاکید کرد که «مورفی به عنوان دوست اسرائیل، باید نسبت به افزایش تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی، اظهار نظر می‌کرد.»

ساعاتی بعد، 14 عضو دموکرات سنا در بیانیه‌ای مشترک که به ابتکار تیم کاین، سناتور سنا تدوین شد، خواستار توقف جنگ غزه شدند.

آنها گفتند: «عدم حفاظت کافی از غیرنظامیان، تهدید به تشدید قابل توجه درگیری در منطقه را به دنبال دارد و به چشم‌انداز همزیستی مسالمت‌آمیز میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها آسیب جدی می‌زند.»

طبق گفته یکی دیگر از اعضای دموکرات سنا، قانونگذاران در پی حمله هوایی اسرائیل به اردوگاه جبالیا، تصمیم به تدوین این نامه گرفتند.

بی‌نتیجه ماندن فشارها

این در حالی است که به نظر نمی‌رسد فشارها بر اسرائیل تا این‌لحظه به نتیجه رسیده باشد چرا که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در نشست خبری امروز خود با تاکید بر تداوم حملات تا آزادسازی تمامی گروگان‌ها نزد حماس، خاطرنشان کرد که این موضوع را به بلینکن اطلاع داده است.

منتقدان می‌گویند که دولت بایدن برای ترغیب اسرائیل به تغییر رویکرد خود، صرفا بر کلمات تکیه دارد و در تحمیل هر گونه هزینه واقعی بر تل‌آویو، شکست خورده است.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه در بریتانیا گفت: «ما هیچ شرطی را برای حمایت از اسرائیل در دفاع از خود قائل نخواهیم شد.»

با این حال به نظر می‌رسد که دموکرات بیش از هر زمان دیگری در جریان این جنگ، نسبت به لزوم حمایت از غیرنظامیان در همسویی با باورشان عمل می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید