سخنرانی قریب‌الوقوع نصرالله و نگرانی از گسترش جنگ غزه به لبنان

از زمان جنگ ویرانگر اسرائیل و حزب‌الله در ژوئیه 2006 دو طرف از ورود به یک رویارویی فراگیر خودداری کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، جمعه 12 آبان، اولین سخنرانی خود را از زمان آغاز جنگ اسرائیل و حماس ایراد خواهد کرد تا در جریان آن موضوع دخالت حزب‌الله در جنگ جاری را روشن کند.

از نخستین روز جنگ که پس از حمله غافلگیرانه حماس به خاک اسرائیل آغاز شد، حزب‌الله همبستگی و جانب‌داری خود از حماس را اعلام کرد.

در این راستا حزب‌الله، مسئولیت اجرای یک سری عملیات از جنوب لبنان علیه اسرائیل را بر عهده گرفت که با بمباران شهرها و روستاهای مرزی لبنان توسط اسرائیل پاسخ داده شد.

خبرگزاری ملی لبنان، جمعه ساعاتی قبل از سخنرانی نصرالله گزارش داد که اسرائیل، چندین منطقه جنوب لبنان را گلوله‌باران کرد. بر اساس این گزارش، آتش توپخانه اسرائیل، اطراف شهرک الجبین، دره واقع بین شهرک‌های طیرحرفا و الجبین و حومه شهرک‌های الناقوره و علماالشعب را هدف قرار داد.

به گزارش رسانه‌های محلی، بمباران‌ اسرائیل، مناطق القوزح و رامیا در جنوب لبنان را نیز هدف قرار داده است.

مرز اسرائیل و لبنان پنج‌شنبه، شاهد تشدید تنش بود و حزب‌الله از «گلوله‌باران همزمان» 19 موضع اسرائیلی خبر داد که پاسخ اسرائیل در قالب «بمباران گسترده» را به دنبال داشت.

حزب‌الله همچنین مراسم تشییع چهار نفر از نیروهای خود را برگزار کرد.

نصرالله سخنرانی خود را که از تلویزیون پخش خواهد شد، در مراسم حزب‌الله در حومه جنوبی بیروت در رثای کشته‌های این حزب در نتیجه بمباران اسرائیل، ایراد خواهد کرد.

52 کشته حزب‌الله

بر اساس آمار «خبرگزاری فرانسه»، از آغاز تشدید تنش‌ها، 70 نفر در لبنان شامل 52 نفر از اعضای حزب‌الله کشته شدند. اسرائیل نیز از کشته‌شدن هشت سرباز و یک غیرنظامی خبر داد.

به باور تحلیلگران، این حزب نفعی از درگیرشدن در جنگی که قطعا نابودی لبنان را به دنبال خواهد داشت، نمی‌برد. از نگاه برخی محافل، تصمیم در این خصوص به دست ایران است که رهبری «محور مقاومت» در منطقه در ضدیت با اسرائیل را برعهده دارد و شامل حزب‌الله و گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه، عراق و یمن می‌شود.

حزب‌الله با صدور بیانیه‌های متوالی اعلام کرده است که ده‌ها دستگاه مراقبت، مواضع نظامی و خودروهای متعلق به ارتش اسرائیل که قابل شناسایی در سراسر مرز هستند را با استفاده از موشک‌های «هدایت‌شونده» و سلاح‌های «مناسب» هدف قرار داده است.

بر اساس بیانیه حزب‌الله، از روز یکشنبه، طی دو مرحله، دو پهپاد اسرائیلی را با موشک‌های زمین به هوا هدف قرار داده است.

اسرائیل نیز در واکنش، اقدام به بمباران نوار مرزی کرد و مدعی است که تاسیسات متعلق به حزب‌الله را منهدم کرده است.

این در حالی است که هواپیماهای شناسایی اسرائیل به طور پیوسته در حریم هوایی جنوب لبنان پرواز می‌کنند.

از زمان جنگ ویرانگر اسرائیل و حزب‌الله در ژوئیه 2006، دو طرف از ورود به یک رویارویی فراگیر خودداری کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید