سفارت آمریکا در قاهره: با کوچاندن اجباری فلسطینیان به خاک مصر مخالفیم

آمریکا به تضمین عدم کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از غزه به مصر یا هر کشور دیگری کاملا متعهد شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که به حاکمیت مصر بر قلمرو خود احترام می‌گذارد و بر تعهد کامل خود مبنی بر تضمین این‌که فلسطینی‌ها به مصر یا هر کشور دیگری کوچانده و آواره نخواهد شد، تاکید کرد.

الیزابت جونز، کاردار سفارت آمریکا در مصر، گفت: «سفارت ایالات متحده از اخبار رسیده از گذرگاه مرزی رفح استقبال می‌کند».

تسهیل خروج از غزه

وی خاطرنشان کرد که واشینگتن از رهبری مصر برای تسهیل خروج امن اتباع خارجی از طریق گذرگاه رفح از نوار غزه، قدردانی می‌کند و به حاکمیت مصر و نیازهای امنیت ملی آن احترام کامل می‌گذارد.

الیزابت جونز با اشاره به این‌که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پیش از این به عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر، موضع واشینگتن در مخالفت با کوچاندن اجباری فلسطینیان به خارج از سرزمین‌های خود را مورد تاکید قرار داده بود، گفت در این راستا این بار نیز تاکید می‌کنیم که ایالات متحده کاملا متعهد است اطمینان بدهد که فلسطینی‌ها از غزه به مصر یا هر کشور دیگری کوچ داده نخواهند شد».

وزارت امور خارجه مصر به عنوان بخشی از تلاش‌ها با هدف رسیدگی به وضعیت وخیم انسانی در غزه، پنج‌شنبه 11 آبان، به سفرا و نمایندگان سفارتخانه‌های کشورهای خارجی در قاهره، آمادگی‌های جاری همه طرف‌های ذیربط در مصر را اعلام کرد.

تخلیه 7000 تبعه خارجی

هدف قاهره، تسهیل پذیرش و تخلیه اتباع خارجی از غزه از طریق گذرگاه رفح است که حدود 7000 شهروند خارجی با ملیت‌های بیش از 60 کشور را شامل می‌شوند.

وزارت امور خارجه مصر، محورهای طرح پذیرش و تخلیه اتباع خارجی در نوار غزه را بر اساس دستورالعمل‌ها و قوانین نظارتی مصر و نقش تعریف شده برای هر یک از مأموریت‌های خارجی در پذیرش اتباع خود از گذرگاه رفح، اعلام کرد.

همچنین بررسی‌های لازم را در خصوص صدور مدارک ضروری برای سفر اتباع آن کشورها به منظور اجازه ورود به خاک مصر و سپس تخلیه آنها در بازه زمانی تعیین شده تدارکات لجستیکی لازم برای این امر انجام داده است.

شایان ذکر است، بایدن، رئیس جمهوری آمریکا دو روز پیش با سیسی، رئیس جمهوری مصر طی گفت وگویی تلفنی، از مواضع مصر در مورد لزوم اجرای آتش‌بس فوری بشردوستانه و افزایش کمک‌های بشردوستانه فوری برای رفع نیازهای ساکنان نوار غزه که رنج بزرگی را متحمل می‌شوند، قدردانی کرد.

رئیس جمهوری مصر در این گفت‌وگوی تلفنی خطاب به بایدن تاکید کرد که مصر سیاست‌های مجازات دسته جمعی فلسطینیان در غزه را محکوم می‌کند و اجازه کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از سرزمین‌هایشان به سرزمین‌های مصر را نداده و نخواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید