هنیه: چشم‌انداز جامعی برای آتش‌بس، تبادل اسرا و گشایش گذرگاه‌ها ارائه کردیم

رهبر سیاسی جنبش «حماس»: برای مذاکرات سیاسی جهت تحقق راه‌حل دو کشوری و تشکیل کشور با حاکمیت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس آمادگی داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با ادامه تهاجم زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه، اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش «حماس»، چهارشنبه دهم آبان، ضمن اشاره به آغاز عملیات زمینی ارتش اسرائیل، اعلام کرد که نیروهای اسرائیلی در یورش زمینی خود به نوار غزه دچار تزلزل شده‌ و خسارت‌های جانی آنها خیلی بیش از آماری است که اعلام می‌کنند.

اسماعیل هنیه ضمن اشاره به این‌که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به خاطر سرنوشت خود و دولت افراطی‌اش جنگ می‌کند، گفت جنبش حماس آماده مذاکره است و در راستای چشم‌انداز جامعی که شامل آغاز روند سیاسی برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی به پایتختی قدس و حق تعیین سرنوشت فلسطینی‌ها می‌شود را به میانجی‌‌گران ارائه کرده است.

رئیس دفتر سیاسی حماس، در یک سخنرانی تلویزیونی افزود: «چشم‌انداز ارائه شده از سوی حماس شامل توافق تبادل اسرا، باز کردن گذرگاه‌ها و برقراری آتش‌بس است».

گذرگاه رفح صرفاً مصری و فلسطینی است

هنیه همچنین تاکید کرد که گذرگاه رفح «یک گذرگاه صرفا مصری و فلسطینی است و باید به طور دائم فعالیت کند.»

رهبر سیاسی حماس در این پخش تلویزیونی همچنین خواستار گشودن جبهه‌هایی از لبنان، عراق، سوریه و یمن در حمایت از این جنبش شد.

ناکامی نیروهای اسرائیلی

رهبر سیاسی حماس، تاکید کرد که گروه‌های فلسطینی در تمام جبهه‌های غزه با نیروهای اسرائیلی در حال جنگ هستند و نیروهای اسرائیلی در یورش زمینی خود به غزه دچار تردید و ناکامی شده‌اند و خسارت‌های جانی آنها بسیار بیشتر از آن چیزی است که اعلام می‌کنند.

هنیه درباره سرنوشت اسرای اسرائیلی در بند حماس، گفت که اسرای اسرائیلی در معرض همان کشتار و تخریبی هستند که مردم فلسطین در غزه با آن مواجه هستند.

بمباران و یورش زمینی

این در حالی است که ارتش اسرائیل به بمباران و تهاجم خود به مناطق مختلف نوار غزه ادامه می‌دهد و بالگردهای آن چهارشنبه 10 آبان، از آسمان نوار غزه اعلامیه‌هایی مبنی بر پایان یافتن ضرب‌الاجل و نزدیک بودن لحظه تهاجم زمینی پخش کردند.

در اعلامیه‌ای که توسط جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان غزه پخش شد، همچنین آمده است که «نابودی حماس یک واقعیت اجتناب‌ناپذیر است.»

اسرائیل، اعلام کرد: «هر کسی که اطلاعاتی در مورد گروگان‌ها خواه زنده یا مرده داشته باشد، در ازای دریافت پاداش مالی و با ضمانت کشف نشدن نام خبرچین و خانواده او، به مقامات اسرائیلی اطلاع دهد.»

نقشه نفوذ اسرائیل به غزه

اخیرا، ارتش اسرائیل نقشه تهاجم خود به بیت حانون، ام النصر، بیت لاهیا و التوام در شمال نوار غزه را منتشر کرده است.

این نقشه حمله ارتش اسرائیل به محله الزیتون را نشان می‌دهد که به خیابان 10 و «جحر‌الدیک» به سمت صلاح‌الدین رسیده است.

8805 کشته و 22 هزار مجروح در غزه

شایان ذکر است که اسرائیل در پاسخ تلافی‌جویان به حمله غافلگیرانه حماس در هفتم اکتبر که به کشته شدن 1400 اسرائیلی و به گروگان گرفته شدن دست‌کم 240 تن دیگر منجر شد با اعمال محاصره کامل بر غزه و قطع آب، غذا، دارو، برق، سوخت و جلوگیری از کمک‌رسانی بشردوستانه به ساکنان این باریکه، آن را تحت شدیدترین حملات خود قرار داده و عملیات نظامی گسترده‌ای را در یورش زمینی به نوار غزه آغاز کرده است.

در تازه‌ترین آمارها وزارت بهداشت فلسطین چهارشنبه دهم آبان تعداد قربانیان جنگ در غزه را 8805 کشته از جمله آنها 3648 کودک و 2290 زن، و بیش از 22 هزار مجروح اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید