تاکید مجدد بشار اسد بر پیش‌شرط خروج نیروهای ترکیه از شمال سوریه

فرستاده ویژه روسیه در امور سوریه پیش‌تر گفته بود که اردوغان و اسد به زودی در حضور پوتین دیدار خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، بار دیگر بر پیش‌شرط خروج نیروهای ترکیه از شمال سوریه به عنوان تنها راهکار احیای روابط فی‌مابین دمشق و آنکارا تاکید کرد.

این موضع اسد طی اظهارات او در دیداری که با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه ایران داشت، بیان شده، که در آن وزیر خارجه ایران بر حمایت تهران از دمشق تاکید کرده است.

این تحرکات در بحبوحه تلاش‌های چند ماهه روسیه صورت می‌گیرد، که در بالاترین سطح تماس‌هایی را برای اعمال فشار جهت احیای روابط فی‌مابین آنکارا و دمشق انجام داده است.

در همین راستا فرستاده ویژه روسیه در امور سوریه به شبکه خبری «العربیه» گفت: «اردوغان به زودی با اسد در حضور پوتین دیدار خواهد کرد».

الکساندر لاورنتیف، فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه، ماه گذشته اعلام کرد: «کار فشرده‌ای برای عادی‌سازی روابط بین سوریه و ترکیه در حال انجام است». او همچنین توضیح داد که روسیه پس از تکمیل جزئیات و تاریخ دیدار را به سران این دو کشور، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و بشار اسد، رئیس‌ جمهوری سوریه اطلاع خواهد داد.

لاورنتیف در اظهارات خود همچنین اذعان کرد که مشکلات خاصی از جمله «حضور نظامی ترکیه در خاک سوریه»، در مسیر عادی‌سازی روابط میان آنکارا و دمشق وجود دارد.

فرستاده ویژه روسیه، در خصوص ارزیابی مسکو از سطح میانجی‌گری خود بین متحدش سوریه و شریک آن، ترکیه، افزود: «روند عادی‌سازی به کُندی پیش نمی‌رود، بلکه برعکس، این روند به‌طور ماهانه در حال پیشرفت است».

این مقام روسی درباره نشست سه‌جانبه روسیه، سوریه و ترکیه، فاش کرد که ابتدا جلسه‌ای در سطح کارشناسان و سپس نشست سه‌جانبه در سطح وزرای دفاع و پس از آن در سطح وزرای خارجه بود که معاونان وزرا را برای کار بر روی نقشه راه تعیین کردند.

وی همچنین خاطرنشان کرد که در حال حاضر کار برای فعال‌سازی نقشه راه در حال انجام است و کارها به صورت فعال و فشرده پیش می‌رود و پس از پایان کار طرف‌های مذاکره، نتیجه آن به اطلاع رؤسای جمهوری، جهت تشکیل جلسه‌ای در سطح سران با مشارکت اردوغان و اسد در حضور پوتین، خواهد رسید.

شایان ذکر است که مدتی پیش، مذاکرات سه‌جانبه‌ای میان وزرای دفاع روسیه، سوریه و ترکیه، در 28 دسامبر در مسکو برگزار شد، و طی آن نشست رسمی که برای اولین بار در سطح وزیران بین دو کشور از زمان آغاز بحران سوریه در سال 2011 و تنش ناشی از آن در روابط آنکارا و دمشق برگزار می‌شود، «راه‌های حل بحران سوریه، رسیدگی به مشکل پناهجویان و تلاش‌های مشترک برای حل بحران مبارزه با گروه‌های افراطی در سوریه» مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید