ارتش عراق: آمریکا در مرزهای ما تحرک نظامی ندارد

یحیی رسول در گفت‌وگو با «AWP»: مرزهای ما با سوریه «مستحکم» است و آماده دفاع از کشورمان در برابر هرگونه تهدیدات خارجی هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یحیی رسول، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق ضمن تکذیب وجود هرگونه تحرکات نظامی آمریکا در خاک کشورش، روند جاری را تنها جایگزینی معمولی (نیرو) دانست.

یحیی رسول سه‌شنبه 7 شهریور، طی بیانیه‌ای به خبرگزاری العالم العربی «AWP»، با اشاره به اینکه تحرکات نظامی در خاک سوریه اتفاق افتاده است نه عراق، گفت: «تحرکات نظامی که اخیراً مشاهده شده، روند جایگزینی نیروهای آمریکایی در سوریه است و فکر می‌کنم این یک لشکر نظامی کوهستانی آمریکایی بود».

سخنگوی نیروهای مسلح عراق، به حضور مستشاران نظامی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در پایگاه هوایی عین الاسد در استان الانبار در غرب عراق، اشاره، و تصریح کرد: «ماموریت این مشاوران آموزش، تجهیز، مسلح کردن و توانمندسازی است و ما کارآموزانی داریم که در این پایگاه آموزش می‌بينند».

رسول بر این موضوع تاکید کرد که «نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی تقریباً هر نه ماه یا یک سال یک‌بار، فرآیند جایگزینی نیروهای خود را در عراق و سوریه انجام می‌دهند.»

خبرگزاری عراق اعلام کرد که یک هیئت بلندپایه امنیتی عراق به ریاست عبدالامیر یارالله، رئیس ستاد ارتش، شنبه گذشته وارد پایگاه عین الاسد شد، اما این خبرگزاری به دلایل و اهداف بازدید از این پایگاه نظامی اشاره‌ای نکرده است.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام»، پنج‌شنبه، تصریح کرد: «مایکل کوریلا، فرمانده سنتکام، از بغداد بازدید کرد و با محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، دیدار کرد تا در مورد نگرانی‌های امنیتی مشترک و فرصت‌های تقویت شراکت بین دو کشور گفت‌وگو کند.

سنتکام در بیانیه خود افزود، کوریلا، زمانی که در پایتخت عراق بود، بر انتقال فرماندهی گروه ضربت مشترک عملیات «عزم پولادین» از متیو مک فارلین به جوئل فویل نیز نظارت داشت.

مرزهای حفاظت شده

یحیی رسول همچنین از آمادگی ارتش عراق برای مقابله با هر گونه تهدیدی خبر داد و تاکید کرد که مرزهای عراق و سوریه «مستحکم و تحت نظارت نیروهای امنیتی و نظامی عراق است.»

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری العالم العربی افزود: «ما هرگونه تحرک گروه‌های تروریستی را رصد می‌کنیم، به‌ویژه این‌که مناطق شمال شرق سوریه کانون چنین گروه‌های تروریستی و محل حضور نیروهایی از کشورهای مختلف است و در واقع این وضعیت پیچیده‌ای است.»

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، آن‌چه در داخل خاک سوریه رخ می‌دهد را «مسئله داخلی سوریه» دانست و گفت: «آنچه برای ما اهمیت دارد امنیت عراق است و در مقابل هرگونه تحرکات این گروهک‌ها به سمت قلمرو عراق بیکار نخواهیم نشست و از امنیت و حاکمیت عراق دفاع خواهیم کرد».

رسول همچنین افزود که نیروهای مسلح عراق برای دفاع از این کشور در برابر هرگونه تهدیدات خارجی آمادگی دارند.

او در ادامه سخنان خود درباره ماهیت تحرکات نظامی آمریکا در سوریه گفت که از این تحرکات و اهداف آنها اطلاعی ندارد. و در ادامه افزود: «تا این لحظه هیچ اطلاعی از قصد نیروهای آمریکایی برای انجام عملیات نظامی در نوار مرزی سوریه و عراق نداریم، اما تحرکات نظامی آمریکایی‌ها در داخل خاک سوریه جریان دارد و ما از نزدیک آن زیر نظر گرفته‌ایم».

از زمان سقوط رژیم صدام حسین، رئیس جمهوری سابق عراق، در سال 2003، این کشور به دلیل گسترش فعالیت‌های گرو‌های مسلح خارج از چارچوب قانون با شرایط امنیتی ناپایداری مواجه است.

در سال 2014، زمانی که گروه «داعش» کنترل بخش‌های زیادی از عراق را به دست گرفت، هرج و مرج در این کشور به اوج خود رسید. پس از آن اما با تشکیل ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» به رهبری آمریکا پس از درگیری‌های شدید نظامی در سال 2017 این گروه تروریستی شکست داده شده و بقایای آن از عراق بیرون رانده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید