واکنش‌ها به تحولات کودتای نظامی در گابن

علی بونگو، رئیس جمهوری برکنار شده گابن به مدت 14 سال از 2009 به جانشینی از پدرش عمر بونگو، رئیس جمهوری سابق گابن، که به مدت 40 سال بر این کشور حکمرانی می‌کرد، به قدرت رسیده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کودتای نظامیان در کشور آفریقایی نفت‌خیز گابن تاکنون موجی از واکنش‌ها را به‌دنبال داشته است.

ایالات متحده آمریکا ضمن ابراز حمایت از مردم گابن و نگرانی درباره اوضاع این کشور تاکید کرد که تحولات کودتای نظامی در گابن را از نزدیک دنبال می‌کند.

سفارت ایالات متحده در لیبرویل چهارشنبه 8 شهریور از اتباع آمریکایی در گابن خواست ضمن حفظ هوشیاری و کاستن از تحرکات خود، در منزل بمانند و از نزدیک شدن به مرکز پایتخت و کاخ ریاست جمهوری این کشور خودداری کنند.

اتحادیه اروپا نیز ضمن تاکید بر تداوم اعمال تحریم‌ها علیه نیجر افزود که از راهکارهای آفریقایی برای حل مشکلات آفریقا حمایت می‌کند.

به‌دنبال آن ایتالیا با اعلام پایبندی به راهکارهای دیپلماتیک در نیجر و گابن و هماهنگی با شرکای خود، اروپا را به محافظت از موضع یکپارچه‌ای‌ برای تضمین ثبات در منطقه ساحل غرب آفریقا فراخواند.

از طرفی وزارت دفاع اسپانیا اعلام کرد که درباره ماموریت نیروهای حافظ صلح در آفریقا به‌دنبال وقوع کودتاهای نظامی در نیجر و گابن مجددا ارزیابی خواهد کرد.

در همین راستا رئیس کمیسیون آفریقا ضمن اعلام این‌که با نگرانی تحولات اوضاع در گابن را دنبال می‌کند، کودتای نظامی در گابن را به شدت محکوم کرد.

اتحادیه آفریقا نیز همه طرف‌های سیاسی و نظامی در گابن را به ترجیح دادن راه‌حل مسالمت‌آمیز ترغیب کرده و اقدام به کودتای نظامی در گابن را نقض آشکار قوانین و سیاست‌های اتحادیه آفریقا دانست.

این اتحادیه همه طرف‌ها در گابن را به اقدام برای بازگرداندن حاکمیت قانون اساسی و نظام دمکراتیک فراخواند.

حفاظت از نظام‌های دمکراتیک

بولا احمد تینوبو، رئیس جمهوری نیجریه نیز در واکنش به تداوم کودتاهای نظامی در غرب آفریقا، محافظت از نظام‌های دمکراتیک در قاره آفریقا را بسیار حائز اهمیت دانست.

پیش‌تر روسیه در واکنش به تحولات نیجر از شهروندان خود خواست به گابن سفر نکنند.

حصر خانگی بونگو

شایان ذکر است که نظامیان در گابن صبح چهارشنبه 8 شهریور طی پیامی که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد ضمن اعلام کودتا و سرنگونی دولت و انحلال نهادهای حکومتی اعلام کردند که علی بونگو، رئیس جمهوری گابن، در حصر خانگی است.

کودتاچیان ساعاتی پس از اعلام سرنگونی دولت و به‌دست گرفتن قدرت، پسر علی بونگو، رئیس جمهوری گابن را به اتهام «خیانت بزرگ» بازداشت کردند.

کودتاگران گابن تصریح کردند که «بونگو، رئیس جمهوری گابن، به همراه خانواده و پزشکان خود در حبس خانگی به سر می‌برد.»

آنها همچنین از دستگیری افراد نزدیک به رئيس‌ جمهوری به اتهام خیانت بزرگ و اختلاس از اموال عمومی خبر دادند.

علی بونگو، رئیس جمهوری گابن، آخرین بار 4 روز پیش از کودتای، هنگامی که رای خود را در لیبرویل، پایتخت این کشور، به صندوق انداخت، دیده شده بود.

بونگو در ویدیویی که بعد از ظهر چهارشنبه از حبس خانگی وی پخش شد، در اولین حضور خود پس از اعلام سرنگونی دولت او توسط رهبران ارتش، ظاهر شد.

رئیس جمهوری گابن گفت: «من در حصر خانگی به سر می‌برم و نمی‌دانم چه اتفاقی می‌افتد و در آینده چه خواهد شد. من از شما دعوت می‌کنم که علیه کسانی که من را دستگیر کردند سکوت نکنید، من از دوستان در سراسر جهان می‌خواهم که در برابر بازداشت من سکوت نکنند.»

در انتخابات اخیر رئیس جمهوری گابن برای سومین دوره متوالی با بیش از 64 درصد آراء، پیروز شده است.

ویدیوهای منتشر شده از گابن نشان می‌دهد که شهروندان این کشور در طرفداری از کودتا به خیابان‌های پایتخت آمدند.

علی بونگو، رئیس جمهوری برکنار شده گابن به مدت 14 سال از 2009 به جانشینی از پدرش عمر بونگو، رئیس جمهور سابق، که به مدت 40 سال بر این کشور حکمرانی می‌کرد، به قدرت رسیده بود.

بونگو در اکتبر 2018، دچار سکته مغزی شد و پس از آن، ده ماه در انظار عمومی ظاهر نشد و به‌رغم ادامه رنج او از مشکلات حرکتی، در ماه‌های اخیر سفرهایی به سراسر کشور و بازدیدهای رسمی از خارج از کشور را انجام داده بود.

علی بونگو از کودتای قبلی که در سال 2019 رخ داده بود، جان سالم به در برد، کودتایی که در آن کودتاچیان چند ساعت پس از تصرف ایستگاه رادیویی ملی این کشور، دستگیر یا کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید