تنها با اجازه نتانیاهو درباره مذاکرات محرمانه مقامات اسرائیلی اطلاع‌رسانی خواهد شد

توپاز لوک، یکی از دستیاران نتانیاهو گفت که او این دستور را در پاسخ به پیامدهای فاش شدن دیدار محرمانه ایلی کوهن با وزیر خارجه لیبی صادر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل سه‌شنبه، 7 شهریور به وزارتخانه‌های دولت خود دستور داد تا قبل از انجام هرگونه مذاکرات محرمانه یا اطلاع‌رسانی درباره آن، موافقت و تایید دفتر او را دریافت کنند.

به گزارش«آسوشیتدپرس»، این تصمیم در پی فاش شدن مذاکرات محرمانه ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، با همتای لیبیایی او اتخاذ شد.

سخنگوی دفتر نخست‌وزیر اسرائیل گفت که «بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه دستوری را صادر کرد که به موجب آن دفتر او باید از قبل، همه دیدارهای دیپلماتیک محرمانه را تایید کند.»

افشای مذاکرات محرمانه بین وزیران خارجه اسرائیل و لیبی، اعتراضات خشمگینانه خیابانی را در چندین شهر لیبی برانگیخته و نجلا منقوش، وزیر خارجه لیبی، بنا بر برخی گزارش‌ها از ترس امنیت خود به ترکیه و سپس لندن گریخته است.

عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر لیبی که ریاست یکی از احزاب رقیب در این کشور را بر عهده دارد، گفت که منقوش را به طور موقت از سمت خود تعلیق می‌کند.

گزارش «آسوشیتدپرس» حاکی است که مطابق این دستور، نتانیاهو همچنین باید شخصاً بر انتشار اخبار مربوط به چنین جلسات حساسی مهر تایید بزند.

توپاز لوک، یکی از دستیاران نتانیاهو گفت که او این دستور را در پاسخ به پیامدهای فاش شدن دیدار محرمانه وزیر خارجه لیبی صادر کرده است.

هنوز معلوم نیست که آیا نتانیاهو از دیدار ایلی کوهن وزیر خارجه‌اش با نجلا المنقوش، وزیر خارجه لیبی از قبل اطلاع داشته است یا خیر؟
وزارت خارجه اسرائیل یکشنبه اعلام کرد که کوهن هفته گذشته با المنقوش در رم دیدار کرده و آن را گامی «تاریخی» در جهت عادی‌سازی روابط با لیبی خواند.

صاحب‌نظران می‌گویند که واکنش به این دیدار، نشان می‌دهد، به‌رغم گرم شدن روابط بین اسرائیل و جهان عرب، چالش‌ها همچنان باقی است، زیرا شهروندان عادی در منطقه همچنان مخالف روابط نزدیکتر با اسرائیل هستند.

یکی از مقامات وزارت خارجه اسرائیل که خواست نامش فاش نشود، به «آسوشیتدپرس» گفت که این وزارتخانه پس از اطلاع یک سایت خبری اسرائیل از این دیدار، مجبور به انتشار عمومی آن شده است.

رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند استفانی هالت، سفیر موقت ایالات متحده در اسرائیل، در دیدار با کوهن در روز دوشنبه، ناخرسندی آمریکایی‌ها را از خبری کردن این دیدار توسط اسرائیل ابراز کرده است.

در همین ارتباط، مقامات اسرائیلی دوشنبه 6 شهریور اعلام کردند که آمریکا در واکنش به فاش شدن این دیدار، با ارسال پیام شدید‌اللحنی به دولت اسرائیل، افشاگری درباره این دیدار را برای روند صلح در لیبی زیان‌بار دانسته است.

به گفته این دو مقام اسرائیلی «احتمال می‌رود افشای این دیدار تلاش‌های چندین ساله آمریکا برای ایجاد همگرایی میان لیبی و توافق‌های صلح آبراهام و امکان پیوستن دیگر کشورها به تفاهم‌های همکاری و عادی‌سازی روابط با اسرائیل را بر باد دهد.»

این دو مقام همچنین توجیه‌های اسرائیل در این‌باره را قانع کننده ندانسته و گفته‌اند به جای مباهات علنی ایلی کوهن مبنی بر انجام «دیداری سری!» وزارت خارجه اسرائیل می‌توانست از پاسخ به خبرنگاران در این‌باره خودداری کند.

اما سفارت ایالات متحده در اسرائیل، تاکنون هیچ اظهار‌نظری درباره این خبر نکرده است.

در همین حال، وزارت خارجه لیبی دوشنبه شب با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدار المنقوش و کوهن در رم «دیداری غیررسمی و برنامه‌ریزی‌نشده در جریان دیدار با وزیر خارجه ایتالیا» بود.

بنا به اعلام وزارت خارجه لیبی، المنقوش برای این دیدار آمادگی قبلی نداشته است و از پیش به شکلی شفاف، موضع کشورش در رد عادی‌سازی روابط با اسرائیل را برای همگان تبیین کرده بود.

این در حالی است که دستگاه امنیت داخلی لیبی ضمن نفی درستی مطالب مربوط به دادن اجازه یا تسهیل سفر المنقوش تاکید کرد که این سفر از کانال‌های رسمی فرودگاه معیتیقه طبق روال معمول انجام نشده و دوربین‌های نظارتی، این موضوع را روشن خواهند کرد.

دستگاه امنیت داخلی لیبی با اشاره به این که نام المنقوش تا زمان انجام تحقیقات، در فهرست ممنوع الخروجی‌ها باقی می‌ماند، اقدام وزیر خارجه دولت وحدت ملی در دیدار با وزیر خارجه اسرائیل را به شدت محکوم کرد.

در همین حال اخبار ضد و نقیضی درباره مکان حضور نجلا المنقوش، وزیر خارجه تعلیق‌شده لیبی همچنان وجود دارد.

در حالی که رسانه‌ها فاش کردند که المنقوش به استانبول و سپس لندن سفر کرده، اما از سوی دیگر، مرکز امنیت فرودگاه معیتیقه، صدور اجازه خروج او از کشور را تکذیب کرد.

لیبی، یک کشور نفت خیز است که سال‌ها است بین دو دولت رقیب به دو نیمه شرقی و غربی تقسیم شده است.

هر یک از طرفین مورد حمایت گروه‌های مسلح و دولت‌های خارجی قرار گرفته‌اند.

لیبی پس از قیام تحت حمایت پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» که دیکتاتور دیرینه معمر قذافی را در سال 2011 سرنگون کرد، در هرج و مرج فرو رفت. قذافی دشمن اسرائیل و حامی سرسخت فلسطینی‌ها، از جمله گروه‌های شبه‌نظامی رادیکال بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید