شهروندان لیبی خواستار اخراج نیروهای مزدور سوری از کشورشان شدند

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که تعداد زیادی از لیبیایی‌ها به دانشکده پلیس، مکانی که اردوگاه‌های سوری‌ها در آن قرار دارد، یورش برده و با آنها به شدت درگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از شهروندان لیبیایی، شامگاه سه‌شنبه، 7 شهریور، مقابل دانشکده پلیس در منطقه «صلاح الدین» در طرابلس با برگزاری تظاهرات خواستار خروج مزدوران سوری از اردوگاه‌های داخل کشورشان شدند.

تظاهرکنندگان که اغلب آنها به «جنبش جوانان منطقه الهضبه» وابسته‌اند، به دولت وحدت ملی ساعاتی فرصت داده‌اند تا سوری‌های مزدور را اخراج کند.

«جنبش جوانان منطقه الهضبه» مزدوران سوری را به هدر دادن هزینه مالی و صرف کردن بودجه دولت لیبی متهم کرده و تهدید کردند در صورت ادامه حضور این مزدوران جنگی آنها اقدام به افزایش تنش خواهند کرد.

این جنبش در بیانیه‌ای روز سه‌شنبه از نیروهای «تیپ 444» خواست مداخله کنند و با توسل به زور برای بیرون راندن این مزدوران جنگی اقدام کند.

این جنبش همچنین از همه لیبیایی‌ها خواست تا برای اخراج مزدوران خارجی که یک تهدید امنیتی و اجتماعی برای منطقه و مردم این کشور محسوب می‌شوند، به آنها بپیوندند.

روز چهارشنبه، ویدیوهای زیادی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن نشان می‌دهد، شمار زیادی از لیبیایی‌ها به دانشکده پلیس، مکانی که اردوگاه‌های مزدوران جنگی سوری‌ در آن قرار دارد، یورش برده و با آنها به شدت درگیر شدند.

معترضان لیبیایی با آتش زدن لاستیک‌های خودرو، راه‌های اطراف ساختمان را بستند و علیه مزدوران سوری شعار می‌دادند: «ای سوری‌های مزدور به سراغ شما آمدیم که شما را از اینجا اخراج کنیم ... ای مزدوران، لیبی را ترک کنید».

تظاهرکنندگان مصرانه از دولت وحدت ملی خواستند تا این افراد را به کشورشان بازگردانند.

گفتنی است که مزدوران سوری در سال 2019 توسط ترکیه برای جنگ در لیبی و حمایت از دولت «وفاق ملی سابق» در برابر حمله ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده ارتش لیبی به پایتخت طرابلس، به خدمت نظامی گرفته شده‌اند. حضور این مزدوران جنگی باعث نگرانی لیبیایی‌ها شده است .

لیبیایی‌ها درباره امکان ادغام آنها با سرویس‌های امنیتی رسمی دولت، به ویژه پس از دریافت آموزش نظامی در اردوگاه‌های پلیس نگران هستند.

موضوع اخراج مزدوران خارجی از لیبی با وجود تلاش‌های کمیته مشترک نظامی 5+5 برای یافتن مکانیزمی برای تضمین خروج کامل آنها از این کشور، با موانعی روبرو شده است و همچنان موضوع مناقشه‌ها و بحث‌های داخلی و بین‌المللی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید