طراح کودتای نظامی در گابن به عنوان رئیس مرحله انتقالی منصوب شد

آلمان و آمریکا ضمن اشاره به وجود نگرانی‌هایی درباره سالم بودن انتخابات اخیر، وقوع کودتای نظامی در گابن را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نظامیان کودتاگر در گابن شامگاه چهارشنبه هشتم شهریور پس از اعلام سرنگونی دولت علی بونگو، انحلال نهادهای حکومتی و به‌دست گرفتن قدرت در این کشور، فرمانده گارد ریاست جمهوری، ژنرال «برایس اولیگو نگیما» که به عنوان طراح کودتای نظامی این کشور شناخته شده است را به عنوان رئیس مرحله انتقالی در این کشور نفت‌خیز منصوب کردند.

ژنرال نگیما که کودتای نظامی علیه علی بونگو، رئیس جمهوری گابن را رهبری می‌‌کند، پیش از این چهارشنبه در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی «لوموند» گفته بود که خود را به عنوان رئيس در این کشور اعلام نخواهد کرد.

یک افسر ارتش گابن با قرائت بیانیه‌ای در حضور ده‌ها تن از افسران ارشد و ژنرال‌ها و فرماندهان بخش‌های مختلف ارتش گابن اعلام کرد که با اجماع ژنرال برایس اولیگو نگیما به عنوان رئيس کمیته گذار و بازگرداندن موسسات و نهادها و رئیس مرحله انتقالی در این کشور، مرحله‌ای که مدت زمان آن از سوی کودتاگران مشخص نشده، منصوب شده است. است.

ساعاتی پس از اعلام سرنگونی دولت علی بونگو، رئیس جمهوری گابن از سوی افسران ارشد ارتش و گارد ریاست جمهوری و لغو نتیجه انتخاباتی که بونگو در آن با کسب 64 درصد آراء پیروز شده بود، تظاهراتی در حمایت از کودتای نظامی در مناطق مختلف این کشور برگزار شد.

در بیانیه کودتاگران همچنین آمده است که رئیس مرحله انتقالی در گابن ضمن تاکید بر محافظت از ثبات و اقتصاد در این کشور برای احیای نهادهای حکومتی خواهد کوشید.

کودتاچیان در گابن با بیان این‌که آن چه رخ‌داده تنها راه‌کار برای بهبود اوضاع در این کشور است، تاکید کردند که مقررات منع رفت و آمد تا اطلاع‌ ثانوی در گابن ادامه خواهد یافت.

از سویی در ادامه واکنش‌ها به کودتای گابن سازمان ملل متحد از ارتش این کشور خواست امنیت علی بونگو، رئیس جمهوری گابن و اعضای خانواده و دولت او که از زمان وقوع کودتا در حبس قرار گرفته‌اند را تضمین کند.

سازمان ملل همچنین از افسران کودتا در گابن خواست به روند گفت‌وگوها پیوسته و حاکمیت قانون را تضمین کنند.

در همین راستا جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده به‌رغم وجود انتقادات مشروع درباره سالم بودن انتخابات اخیر، وقوع کودتای نظامی در گابن را محکوم می‌کند.
آلمان نیز ضمن اشاره به وجود نگرانی‌ها درباره مشروع بودن انتخابات، وقوع کودتای نظامی در گابن را محکوم کرد.
علی بونگو، رئیس جمهوری گابن در انتخابات اخیری که در کشورش برگزار شد با کسب 64 درصد آرای شرکت‌کنندگان برای سومین دوره به ریاست جمهوری رسید.
نظامیان طراح کودتا اما می‌گویند که بونگو قوانین کشورش را نقض کرده تا در راس قدرت بماند.
علی بونگو به مدت 14 سال از 2009 به جانشینی از پدرش عمر بونگو، رئیس جمهوری سابق گابن، که به مدت 40 سال بر این کشور حکمرانی می‌کرد، به قدرت رسیده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید