شورای نظامی نیجر تمامی توافقات امنیتی و نظامی با فرانسه را لغو کرد

شورای نظامی نیجر همچنین از لغو ممنوعیت رفت و آمد که از 7 تیرماه در این کشور اعمال شده بود، خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای برآمده از کودتای نظامی در نیجر، چهارشنبه 8 شهریور، تمامی توافقات امنیتی و نظامی با فرانسه و همچنین مقررات منع آمد و شد که از 27 ژوئیه در این کشور اعمال شده است را لغو کرد.

خبرنگار «العربیه» در نیجر، سه‌شنبه گزارش داد: «پس از اعلام تعهد پاریس به ماندن در نیجر، با وجود پایان مهلت خروج از آن کشور، استقرار شدید امنیتی و آرامش محتاطانه‌ای در مجاورت با سفارت فرانسه در نیامی، برقرار شده است.

از سوی دیگر منابع «العربیه» در نیامی اعلام کردند: «شورای نظامی در تلاش است تا با اعزام هیئت میانجی، رئیس‌ جمهوری برکنار شده را برای دادن استعفا مجددا تحت فشار قرار دهد»، با این وجود، هیئت پیشنهادی شورای نظامی از مذاکره با محمد بازوم، رئیس جمهوری مخلوع نیجر خودداری کرد.

منطقه ساحل غرب آفریقا از ژوئیه گذشته، شاهد دگرگونی‌های ژئوپلیتیکی سریعی بوده که تشدید تنش‌ها و کشمکش‌هایی بر سر نفوذ بین بازیگران بین‌المللی در این منطقه را به‌ویژه پس از کودتای نظامی منجر به سرنگونی دولت محمد بازوم در نیجر، به همراه داشته است.

امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه، دوشنبه، در سخنرانی خود در جمع سفرای کشورش، نقشه راه سیاست خارجی خود را برای سال آینده در مواجهه با وضعیت بین‌المللی «دشوار و پیچیده» فزاینده، با حاشیه محدود برای مانور در چندین منطقه جهان تشریح کرد.

مکرون در سخنرانی سالانه خود در کاخ الیزه «به وضعیت خاورمیانه، آفریقا، آسیا و منطقه اقیانوس آرام اشاره کرد و اولویت حفاظت از منافع فرانسه را برجسته کرد و نسبت به خطرات کاهش نقش اروپا با توجه به پیچیدگی‌های ناشی از جنگ اوکراین، هشدار داد.»

مکرون، به چالش‌های پیش روی سیاست خارجی فرانسه، به ویژه کودتای نیجر که باعث سرنگونی محمد بازوم، رئیس جمهوری نزدیک به پاریس شد، اشاره کرد.

روابط میان نیامی و قدرت استعماری سابق خود، پس از کودتای 26 ژوئیه شاهد تشدید تنش بود تا جایی که شورای نظامی نیجر از سفیر فرانسه در نیامی که پاریس در قلمرو آن حدود 1500 سرباز دارد، خواست تا این کشور را ترک کند.

مکرون افزود: «فرانسه و دیپلمات‌ها در ماه‌های اخیر، با شرایط دشواری در برخی از کشورها، چه در نیجر یا سودان، با توجه به درگیری میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع از آوریل، مواجه شده‌اند.»

رئیس جمهوری فرانسه، خاطرنشان کرد که کشورش هرگونه «جایگزینی» یا «ضعف» در آفریقا، به ویژه منطقه ساحل که شاهد سومین کودتای نظامی پس از مالی و بورکینافاسو بود را رد می‌کند و از این کشورها خواست که «سیاست‌هایی مسئولانه‌» را دنبال کنند.

مکرون از متحدان غربی خود نظیر واشنگتن، برلین و رم به دلیل ترجیح دادن مسیر دیپلماتیک در نیجر انتقاد کرد، در حالی که پاریس تمایل خود را برای حمایت از گزینه مداخله نظامی که توسط جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکوواس» برای بازگرداندن حاکمیت قانون اساسی به نیامی، مطرح شده بود، پنهان نکرد.

اتحادیه اروپا، دوشنبه، «حمایت کامل» خود را از سفیر فرانسه در نیجر اعلام کرد و نبیله مسرالی، سخنگوی بخش دیپلماتیک اتحادیه اروپا، در این راستا گفت: تصمیم کودتاچیان برای اخراج سفیر فرانسه یک رویکرد تحریک‌آمیز جدید است که نمی‌تواند به یک راه‌حل دیپلماتیک برای بحران کنونی کمک کند.

سخنگوی بخش دیپلماتیک اتحادیه اروپا تاکید کرد که اتحادیه اروپا تصمیمات اتخاذ شده از سوی مقامات شورای نظامی برآمده از کودتا در نیجر را به رسمیت نمی‌شناسد و نخواهد شناخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید