گزارش‌های ضد و نقیض درباره محل اقامت وزیر خارجه برکنارشده لیبی

رسانه‌ها از سفر المنقوش به استانبول و سپس به لندن خبر دادند ولی مرکز امنیت فرودگاه معیتیقه صدور اجازه خروج او از کشور را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اخبار ضد و نقیضی درباره مکان حضور نجلا المنقوش، وزیر خارجه تعلیق‌شده لیبی همچنان وجود دارد.

در حالی که رسانه‌ها فاش کردند که المنقوش به استانبول و سپس لندن سفر کرده، اما از سوی دیگر، مرکز امنیت فرودگاه معیتیقه، صدور اجازه خروج او از کشور را تکذیب کرد.

پس از جنجال بزرگی که با افشای جزئیات دیدار ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل با نجلا المنقوش، همتای لیبیایی او در رم همراه بود، «نیویورک تایمز» دوشنبه 6 شهریور گزارش داد که المنقوش به ترکیه گریخته است.

«به ترکیه گریخت»

این روزنامه به نقل از سالمین اسد، یکی از مشاوران المنقوش نوشت که او «از بیم جان خود به ترکیه گریخت.»

سالمین از طریق «واتس‌اپ» به این روزنامه گفت که المنقوش به دلیل «نگرانی‌های مرتبط با ایمنی خود» به ترکیه پرواز کرده است. او افزود که «مردم خشمگین هستند» و در نمایش اعتراض خود، خیابان‌ها را به آتش کشیدند.

از ترکیه به لندن

در همین حال روزنامه اینترنتی لیبیایی «بوابة الوسط» به نقل از یک منبع گزارش داد که وزیر خارجه دولت وحدت ملی، ترکیه را به مقصد لندن ترک کرد.

عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر دولت اتحاد ملی شب گذشته اعلام کرد که وزیر امور خارجه خود را به طور موقت از کار تعلیق و تحقیقاتی در این زمینه آغاز شده است. از سویی رسانه‌های لیبی به نقل از یک منبع دولتی گزارش دادند که الدبیبه این وزیر را برکنار کرده است.

دیدار غیررسمی

وزارت خارجه لیبی شب گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدار المنقوش و کوهن در رم «دیداری غیررسمی و برنامه‌ریزی‌نشده در جریان دیدار با وزیر خارجه ایتالیا» بود.

بنا به اعلام وزارت خارجه لیبی، المنقوش برای این دیدار آمادگی قبلی نداشته است و از پیش به شکلی شفاف، موضع کشورش در رد عادی‌سازی روابط با اسرائیل را برای همگان تبیین کرده بود.

بدون عبور از کانال‌های رسمی

این در حالی است که دستگاه امنیت داخلی لیبی ضمن نفی درستی مطالب مربوط به دادن اجازه یا تسهیل سفر المنقوش تاکید کرد که این سفر از کانال‌های رسمی فرودگاه معیتیقه طبق روال معمول انجام نشده و دوربین‌های نظارتی، این موضوع را روشن خواهند کرد.

دستگاه امنیت داخلی لیبی با اشاره به این که نام المنقوش تا زمان انجام تحقیقات، در فهرست ممنوع الخروجی‌ها باقی می‌ماند، اقدام وزیر خارجه دولت وحدت ملی در دیدار با وزیر خارجه اسرائیل را به شدت محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید