پیشنهاد الجزایر برای حل بحران نیجر در میانه هشدار سازمان ملل درباره فاجعه انسانی

مشاور رئیس جمهوری مخلوع نیجر به «العربیه»: طرح ابتکار الجزایر مثبت است اما آن را برای مرحله گذار نمی‌پذیریم و با روی کار آمدن رئیس جمهوری غیرنظامی دیگری غیر از بازوم مخالفیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

همزمان با هشدارها سازمان ملل درباره پیامدهای فاجعه انسانی و تشدید خشونت‌ها طی ناآرامی‌های پس از کودتای نظامی در نیجر، الجزایر طرح‌ابتکاری را برای برون‌رفت از بحران سیاسی این کشور ارائه کرد.

وزیر خارجه الجزایر سه‌شنبه، 7 شهریور گفت که الجزایر ابتکاری را برای حل بحران سیاسی در نیجر با یک دوره انتقالی شش ماهه به رهبری یک غیرنظامی پیشنهاد می‌کند.

به گزارش «رویترز»، احمد عطاف، وزیر امور خارجه الجزایر که اخیراً به کشورهای غرب آفریقا سفر کرده است، گفت: «بیشتر کشورهایی که با آنها صحبت کرده‌ایم مخالف مداخله نظامی برای پایان دادن به بحران هستند.»

پس از کودتای نظامیان علیه محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر، روسای ارکان ارتش‌های غرب آفریقا از بلوک منطقه‌ای «اکوواس» (ECOWAS)، هفته گذشته در غنا برای بحث در مورد مداخله نظامی احتمالی در نیجر دیدار و گفت‌وگو کردند.

الجزایر بارها اعلام کرده است که مخالف مداخله نظامی است و به هرج و مرج ناشی از اقدام پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در لیبی در سال 2011 در جریان قیام این کشور علیه معمر قذافی، رهبر دیرینه این کشور اشاره کرده است.

وزیر خارجه الجزایر همچنین گفت که مقامات الجزایری از زمان کودتا سه بار با رهبر نظامی نیجر که خواهان یک دوره انتقالی تا سه سال است صحبت کرده‌اند.

الجزایر بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد به عنوان بخشی از ابتکار خود، به دنبال برگزاری کنفرانس سازمان ملل برای احیای نظم قانون اساسی، ارائه تضمین برای همه طرف‌های بحران و میزبانی کنفرانس توسعه در منطقه ساحل خواهد بود.

از سویی مشاور رئیس جمهوری مخلوع نیجر سه‌شنبه طی اظهاراتی به «العربیه» گفت محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنار شده نیست، بلکه او ربوده شده است.

مشاور بازوم به‌رغم مثبت ارزیابی کردن ابتکار الجزایر تاکید کرد که برای مرحله گذار قابل‌پذیرش نخواهند بود.

مشاور بازوم در ادامه سخنان خود ضمن ابراز مخالفت با نظامیان و امیدواری به راه‌حل دیپلماتیک، گفت که مردم نیجر رئیس جمهوری غیرنظامی دیگری غیر از بازوم را نمی‌پذیرند.

او همچنین خواستار آزادی فوری محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر شد که به گفته او توسط کودتاچیان ربوده و به گروگان گرفته شده است.

هفته گذشته تلویزیون دولتی الجزایر اعلام کرد که عبدالمجید تبون، رئیس جمهوری این کشور، مجوز عملیات نظامی احتمالی فرانسه در نیجر از طریق آسمان الجزایر را رد کرده است، درخواستی که فرانسه طرح آن را تکذیب کرده است.

«العربیه» نیز به نقل از عطاف گزارش داد که ابتکار الجزایر شامل 6 محور است:

تقویت اصل غیرقانونی بودن تغییرات خلاف قانون اساسی، تعیین یک دوره زمانی شش ماهه برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی که بازگشت به مسیر دموکراتیک را از طریق ازسرگیری اقدامات دموکراتیک تضمین می‌کند، تنظیم ترتیبات سیاسی با مشارکت و تأیید همه طرف‌ها در نیجر بدون استثناء، مشروط بر اینکه بیش از شش ماه تحت نظارت یک مقام مدنی که همه در مورد انتصاب او متفق القول هستند برعهده گرفته شود، ارائه تضمین‌های کافی به همه طرف‌ها برای تضمین پایداری گزینه سیاسی و پذیرش آن.

همچنین الجزایر در حال انجام تماس‌ها و رایزنی‌های فشرده‌ای با طرف‌های مربوطه برای حمایت از تلاش‌های سیاسی است و در سه جهت، داخلی در نیجر، با کشورهای همسایه و اکوواس، به‌ویژه نیجریه و در سطح بین‌المللی با کشورهایی که مایل به حمایت هستند، خواهد بود.

سازماندهی کنفرانس بین‌المللی توسعه در ساحل برای تشویق رویکرد توسعه‌ای و بسیج بودجه لازم برای تضمین ثبات و امنیت پایدار نیز ششمین محور این طرح است.

این در حالیست که سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه 7 شهریور، با اشاره به افزایش 50 درصدی حوادثی نظیر ربایش و خشونت پس از وقوع کودتای نظامی در نیجر، درباره پیامدهای انسانی فاجعه‌بار ناشی از تداوم بحران سیاسی پس از کودتا در این کشور هشدار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید