رسانه‌های لیبی: نجلا المنقوش وزیر خارجه برکنار شده لیبی به لندن فرار کرد

مشاور وزیر خارجه لیبی: به‌دنبال خشم عمومی المنقوش از ترس جان به ترکیه فرار کرده و از آنجا به لندن رفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال واکنش‌های شدید و اعتراضات در پی افشای دیدار او با همتای اسرائیلی‌اش، ایلی کوهن، نجلا المنقوش، وزیر خارجه لیبی بنا به اعلام رسانه‌های لیبی پس از فرار به ترکیه این کشور را به مقصد لندن ترک کرده است.

روزنامه «نیویورک تایمز» دوشنبه 6 شهریور از فرار المنقوش به ترکیه خبر داد.

نیویورک تایمز از سالمین اسعد، مشاور وزیر خارجه لیبی نقل کرد که گفته المنقوش پس از تعلیق شدن و برکناری او از سوی عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر لیبی، «از ترس جان» به ترکیه گریخته است.

سالمین از طریق «واتس‌اپ» با اشاره به خشم عمومی در لیبی و شعله‌ور شدن آتش اعتراضات در این کشور به روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گفت که المنقوش از ترس جان از طریق هوایی به ترکیه رفته است.

از ترکیه به لندن

در همین رابطه «درگاه الوسط لیبی» به نقل از یک منبع نشر کرد که گفته وزیر خارجه در حکومت وحدت ملی لیبی ترکیه را به مقصد لندن ترک کرده است.

افشای نشست وزرای خارجه لیبی و اسرائیل، روز یکشنبه 5 شهریور، موجی از اعتراضات گسترده را در طرابلس و دیگر شهرهای لیبی برانگیخت.

به‌دنبال آن محمد الدبیبه، نخست‌وزیر لیبی که دولت او اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، شامگاه یکشنبه اعلام کرد که کار نجلا المنقوش را تعلیق کرده و پرونده تحقیقاتی را در خصوص او گشوده است. رسانه‌های لیبی اما به نقل از منابعی در دولت این کشور گزارش کردند که الدبیبه وزیر خارجه حکومت خود را برکنار کرده است.

این تحولات پس از آن اتفاق می‌افتد که مقامات اسرائیلی موضوع دیدار نجلا المنقوش، وزیر خارجه لیبی با ایلی کوهن، وزیر خارجه این کشور با هدف عادی‌سازی روابط که بنا به برخی گزارش‌ها با هماهنگی آمریکا و اطلاع قبلی الدبیبه انجام شده بود را فاش ساختند.

ایالات متحده آمریکا دوشنبه در واکنش به افشای دیدار ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل با نجلا المنقوش، وزیر خارجه لیبی پیام شدید‌اللحنی به مقامات اسرائیلی فرستاد.

به گفته مقامات اسرائیلی آمریکا دوشنبه در واکنش به فاش شدن دیدار ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل با نجلا المنقوش، وزیر خارجه لیبی، با ارسال پیام شدید‌اللحنی به دولت اسرائیل، افشاگری درباره این دیدار را برای روند صلح در لیبی زیان‌بار دانسته است.

به گفته مقامات اسرائیلی «احتمال می‌رود افشای این دیدار تلاش‌های چندین ساله آمریکا برای ایجاد همگرایی میان لیبی و توافق‌های صلح ابراهیم و امکان پیوستن دیگر کشورها به تفاهم‌های همکاری و عادی‌سازی روابط با اسرائیل را بر باد دهد».

این دو مقام همچنین توجیه‌های اسرائیلی در این‌باره را قانع کننده ندانسته و گفته‌اند به جای افشا و مباهات علنی ایلی کوهن مبنی بر انجام «دیداری سری!»، وزارت خارجه اسرائیل می‌توانست از پاسخ به خبرنگاران در این‌باره خودداری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم