البرهان در اولین سفر خارجی پس از بحران سودان با السیسی دیدار کرد

برخی منابع تاکید می‌کنند که البرهان احتمالا در دوره آینده به تعدادی از کشورهای عربی و آفریقایی از جمله سعودی، قطر، کویت، سودان جنوبی و چاد سفر خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» سه‌شنبه 7 شهریور از سفر عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان به مصر به شهر العالمین مصر خبر دادند.

این اولین سفر خارجی البرهان به خارج از کشور از زمان آغاز بحران در سودان است.

منابع العربیه گفتند که البرهان با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر دیدار کرده و درباره تحولات بحران، وضعیت کلی سیاسی و انسانی و شرایط آوارگان سودانی در مصر گفت‌وگو خواهد کرد.

این منابع افزودند که البرهان احتمالا در دوره آینده به تعدادی از کشورهای عربی و آفریقایی از جمله سعودی، قطر، کویت، سودان جنوبی و چاد سفر خواهد کرد.

رئیس شورای حاکمیت سودان در یک سخنرانی ضبط شده از بندر سودان که روز دوشنبه پخش شد، تأیید کرد که هیچ توافق یا معامله‌ای با نیروهای پشتیبانی سریع وجود ندارد.

البرهان همچنین تاکید کرد که نیروهای مسلح دست خود را در دست شورشیان قرار نخواهند داد و ارتش سودان تا پیروزی نهایی به جنگ ادامه خواهد داد.

رئیس شورای حاکمیت سودان با بیان اینکه ما به تنهایی می‌جنگیم و به این افتخار می‌کنیم، ادامه داد: «نیروهای مسلح جنگ را آغاز نکردند، بلکه نیروهای پشتیبانی سریع بود لذا آنها خود در آتش این جنگ خواهند سوخت و از نیروهای مسلح شکست خواهند خورد».

اظهارات البرهان در پاسخ به ابتکار فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع، محمد حمدان دقلو، حمیدتی بيان شد که در آن به آمادگی خود برای آتش بس طولانی مدت با ارتش اشاره کرد و چشم انداز خود برای «استقرار دولت جدید» بر اساس «فدرالیسم واقعی» در سودان را ارائه کرد.

حمیدتی در ابتکار خود تاکید کرد که «نظام حکومتی باید دموکراتیک و مدنی مبتنی بر انتخابات عادلانه و آزاد در تمامی سطوح حکومتی باشد».

در همین حال سرلشکر عثمان عبدالجبار عثمان، رئیس سازمان اطلاعات جنبش ارتش آزادیبخش سودان، شورای انتقالی که توسط یکی از اعضای شورای حاکمیت، دکتر الهادی ادریس رهبری می‌شود، اعلام کرد، این جنبش از ارتش سودان در نبرد علیه نیروهای پشتیبانی سریع حمایت می‌کند.

جنبش ارتش آزادیبخش سودان در بیانیه خود اعلام کرد، حمایت از نیروهای مسلح مردمی به عنوان یکی از نهادهای رسمی دولتی است و وظیفه ملی و حرفه‌ای خود را انجام می‌دهد.

این جنبش افزود که تا زمانی که ترتیبات امنیتی مطابق با توافقنامه صلح جو با تکمیل نشود، به حمایت از نیروهای مسلح ادامه خواهد داد.

این جنبش تاکید کرد که از شهروندان بی‌دفاع سودانی در برابر هر کسی که حیثیت، سرزمین و حقوق تاریخی آنها را پایمال کند، حمایت خواهد کرد.

نبرد بین نیروهای پشتیبانی سریع و ارتش سودان در حالی وارد بیستمین هفته خود می‌شود که هیچ یک از طرفین تاکنون نتوانسته بر دیگری پیروز شود. این در حالی است که میلیون‌ها نفر مجبور به ترک خانه‌های خود از پایتخت سودان به سایر شهرها شده‌اند.

با ادامه جنگ در سودان سازمان ملل درباره وقوع یک «فاجعه انسانی بسیار بزرگ» هشدار داده است.

سازمان ملل همچنین نسبت به افزایش گرسنگی، فروپاشی مراقبت‌های بهداشتی، تخریب زیرساخت‌ها، نقض حقوق بشر پاکسازی قومی در دارفور غربی هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید