وزیر خارجه لیبی در پی دیدار با همتای اسرائیلی تعلیق شد

واکنش مردمی در قبال این دیدار با یورش تظاهرکنندگان به مقر وزارت خارجه و همچنین بستن جاده‌ها در دو منطقه «جمعه بازار» و «11 ژوئن» شکل گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن که وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد، وزیر خارجه این کشور هفته گذشته با نجلا المنقوش، همتای لیبیایی خود در دولت وحدت ملی، در ایتالیا دیدار کرده، عبدالحمید الدبیبه، رئیس دولت وحدت ملی، تصمیم گرفت سحرگاه دوشنبه 6 شهریور، وزیر خارجه را در اقدامی احتیاطی از کار تعلیق کرد و خواستار انجام تحقیقات در خصوص او شد..

دفتر رسانه‌ای رئیس دولت وحدت ملی اعلام کرد که نخست‌وزیر در اقدامی احتیاطی، وزیر خارجه را از کار تعلیق کرده و او را به اجرای بازجویی ارجاع داد.

ممنوع الخروج

الدبیبه همچنین فتح‌الله عبداللطیف، وزیر جوانان را مأمور کرد تا گردانندگی أمور وزارت خارجه را بر عهده بگیرد.

امنیت داخلی دولت الدبیبه نیز نجلا المنقوش را در فهرست ممنوع الخروجی‌ها قرار داد.

اقدامی برنامه‌ریزی‌نشده

از سویی وزارت خارجه لیبی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدار المنقوش و کوهن در رم «دیداری غیررسمی و برنامه‌ریزی‌نشده در جریان دیدار با وزیر خارجه ایتالیا» بود.

در بیانیه‌ این وزارت‌خانه آمده است که این دیدار، نه تنها هیچ گفت‌وگو، توافق یا رایزنی را شامل نشد بلکه وزیر خارجه لیبی طی آن، به شکلی شفاف و خالی از ابهام، برأصول ثابت لیبی در قبال آرمان فلسطین، تاکید ورزید.

اقدامی بر خلاف اصول

شورای عالی دولت لیبی، شامگاه یکشنبه ضمن محکوم‌کردن دیدار وزیر امور خارجه دولت وحدت ملی با همتای اسرائیلی خود، آن را «اقدامی ناقض قوانین تحریم اسرائیل» دانست و پاسخگوسازی دست‌اندرکاران و تضمین عدم تکرار این امر را خواستار شد.

«آرمان اساسی»

در این بیانیه از آرمان فلسطین به عنوان «آرمان اساسی» یاد شده که همه طیف‌ها و احزاب لیبی را با تمامی تفاوت‌ها و رویکردهایشان، متحد می‌سازد.

به گزارش خبرنگار «العربیه» در لیبی، واکنش مردمی در قبال این دیدار با یورش تظاهرکنندگان به مقر وزارت خارجه و همچنین بستن جاده‌ها در دو منطقه «جمعه بازار» و «11 ژوئن» در مخالفت با عادی‌سازی روابط با اسرائیل شکل گرفت.

وزیر خارجه اسرائیل یکشنبه اعلام کرد که هفته گذشته با وزیر خارجه لیبی، در اولین دیدار وزرای خارجه دو کشور، در رم دیدار کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید