تل‌آویو مدعی شد دیدار وزیر خارجه اسرائیل با همتای لیبیایی تصادفی نبود

یک منبع حکومتی لیبی در گفت‌وگو با «العربیه»: نجلا المنقوش، پس از دیدار با همتای اسرائیلی از سمتش برکنار شد و کشور را ترک کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی بحران ایجادشده در لیبی به دنبال رسانه‌ای‌شدن دیدار نجلا المنقوش، وزیر خارجه و ایلی کوهن، همتای اسرائیلی او، اسرائیل با اعلام موضع خود، به بحران کنونی دامن زد.

وزارت خارجه اسرائیل، دوشنبه، 6 شهریور در اولین موضع‌گیری رسمی خود بعد از طوفان ناشی از اعلام دیدار کوهن با المنقوش در رم، تاکید کرد که هماهنگی حصول این دیدار در بالاترین سطوح انجام گرفته بود.

از سویی یک منبع حکومتی لیبی در گفت‌وگو با «العربیه» خبر داد که نجلا المنقوش، پس از دیدار با همتای اسرائیلی خود از سمتش برکنار شد و کشور را ترک کرد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به نقل از دو مقام حکومتی لیبی خبر داد که عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت وحدت ملی این کشور از گفت‌وگوهای المنقوش با وزیر خارجه اسرائیل اطلاع داشت.

خبر آماده نشر

به گزارش خبرنگار «العربیه»، وزارت خارجه اسرائیل همچنین افزود که خبر اعلام این دیدار برای برای انتشار آماده شده بود.

به گفته این وزارت‌خانه، منافع لیبی در راستای گسترش روابط با غرب، مناسبات با اسرائیل را ایجاب می‌کند.

به گزارش سایت اسرائیلی «وای نت»، مقامات ارشد سیاسی نیز تأکید کردند که این دیدار «تصادفی نبود و بیش از یک ساعت به طول انجامید» و پیشاپیش در مورد نشر خبر آن، توافق شده بود.

یورش به ساختمان وزارت خارجه

چندین شهر لیبی یکشنبه، شاهد تظاهرات شبانه در اعتراض به دیدار هفته گذشته وزیر امور خارجه با همتای اسرائیلی خود در رم با میانجی‌گری ایتالیا بود.

در طرابلس، معترضان به ساختمان وزارت خارجه یورش برده و خیابان‌ها را به آتش کشیدند و در برابر ساختمان نخست وزیری، خواستار سرنگونی دولت شدند.

این در حالی بود که به دنبال تعلیق وزیر خارجه از سوی عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر، دستگاه امنیت داخلی لیبی او را ممنوع الخروج کرد.

دیداری برنامه‌ریزی نشده

از سویی وزارت خارجه لیبی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدار المنقوش و کوهن در رم «دیداری غیررسمی و برنامه‌ریزی‌نشده در جریان دیدار با وزیر خارجه ایتالیا» بود.

لیبی همانند شماری از کشورهای شمال آفریقا، از میراث پربار یهودی برخوردار است اما در دوران حاکمیت معمر القذافی، هزاران یهودی از کشور اخراج و شمار زیادی از کنیسه‌ها تخریب شدند.‎

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید