انتقاد شدیداللحن آمریکا از اسرائیل به‌دنبال افشای دیدار کوهن و المنقوش

دیدار نجلا المنقوش و ایلی کوهن با اطلاع قبلی نخست‌وزیر لیبی انجام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا در واکنش به افشای دیدار ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل با نجلا المنقوش، وزیر خارجه لیبی پیام شدید‌اللحنی به مقامات اسرائیلی فرستاد.

مقامات اسرائیلی دوشنبه 6 شهریور اعلام کردند که آمریکا در واکنش به فاش شدن دیدار ایلی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل با نجلا المنقوش، وزیر خارجه لیبی، با ارسال پیام شدید‌اللحنی به دولت اسرائیل، افشاگری درباره این دیدار را برای روند صلح در لیبی زیان‌بار دانسته است.

به گفته این دو مقام اسرائیلی «احتمال می‌رود افشای این دیدار تلاش‌های چندین ساله آمریکا برای ایجاد همگرایی میان لیبی و توافق‌های صلح ابراهیم و امکان پیوستن دیگر کشورها به تفاهم‌های همکاری و عادی‌سازی روابط با اسرائیل را بر باد دهد».

این دو مقام همچنین توجیه‌های اسرائیلی در این‌باره را قانع کننده ندانسته و گفته‌اند به جای مباهات علنی ایلی کوهن مبنی بر انجام «دیداری سری!» وزارت خارجه اسرائیل می‌توانست از پاسخ به خبرنگاران در این‌باره خودداری کند.

دیدار با اطلاع الدبیبه

موضوع دیدار نجلا المنقوش، وزیر امور خارجه لیبی و ایلی کوهن، همتای اسرائیلی او، مانند گلوله برفی در حال بزرگ‌تر شدن است.

به‌دنبال اعتراضات و تظاهرات در لیبی، عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر دوشنبه 6 شهریور، المنقوش، وزیر خارجه این کشور را به‌دلیل دیدار با همتای اسرائیلی خود از سمتش برکنار و بنا بر برخی گزارش‌ها احتمال می‌رود المنقوش کشورش را ترک کرده است.

دو مقام ارشد دولتی لیبی فاش کردند که نخست‌وزیر این کشور از مذاکرات وزیر خارجه دولت خود و دیپلمات ارشد اسرائیلی مطلع بوده است.

«آسوشیتدپرس» به نقل از یکی از این دو مقام لیبی گزارش داد که گفته: «الدبیبه ماه گذشته و در جریان سفر وی به رم، به این نشست چراغ سبز نشان داده بود و دفتر وی با هماهنگی المنقوش این دیدار را ترتیب داده است».

عادی‌سازی روابط و نشست ژانویه

همچنین مقام دوم در این خصوص اظهار داشت که این دیدار حدود دو ساعت به طول انجامیده و نجلا بلافاصله پس از بازگشت به طرابلس موضوع را به نخست‌وزیر اطلاع داده است.

وی همچنین تصریح کرد که این دیدار نقطه اوج تلاش‌های میانجی‌گری ایالات متحده برای ترغیب لیبی به پیوستن به شماری از کشورهای عربی بود که روابط دیپلماتیکی با اسرائیل برقرار کردند. این مقام لیبی افزود: «عادی‌سازی روابط طرابلس و تل‌آویو برای اولین بار در دیدار الدبیبه و ویلیام برنز، مدیر سیا، که ژانویه گذشته از پایتخت لیبی بازدید کرده بود، مورد بحث قرار گرفت».

این مقام همچنین خاطرنشان کرد، که الدبیبه به طور مقدماتی موافقت خود را برای پیوستن به توافقنامه آبراهام با میانجیگری ایالات متحده ابراز کرده است، اما در این راستا نگران واکنش‌های عمومی است.

دیدار تصادفی نبود

این گفته‌های دو مقام لیبی با اظهارات پیشین مقامات اسرائیلی مطابقت دارد که در آن تأیید کردند که این دیدار تصادفی نبوده، بلکه از قبل و با اطلاع مقامات ارشد لیبی هماهنگی درباره آن صورت گرفته است.

افشای نشست وزرای خارجه لیبی و اسرائیل، روز یکشنبه 5 شهریور، موجی از اعتراضات گسترده را در طرابلس و دیگر شهرهای لیبی برانگیخت و رئیس دولت وحدت ملی این کشور که اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد را بر آن داشت تا ضمن تعلیق از کار کردن المنقوش و ممنوع‌ کردن خروج او از کشور، دوشنبه 6 شهریور او را به دادن استعفا مجبور کند.

در واکنش به این رخدادها وزارت امور خارجه لیبی ضمن زودگذر و غیررسمی دانستن این دیدار، تاکید کرد که مخالف عادی‌سازی روابط با اسرائیل است.

بنا به اعلام وزارت خارجه لیبی، المنقوش برای این دیدار آمادگی قبلی نداشته است و از پیش موضع کشورش در رد عادی‌سازی روابط با اسرائیل را برای همگان تبیین کرده بود.

لیبی مانند تعدادی دیگر از کشورهای شمال آفریقا، دارای میراث غنی یهودی است. اما در طول چند دهه حکومت سرهنگ معمر قذافی، رهبر فقید لیبی، هزاران یهودی از این کشور اخراج شده و بسیاری از عبادتگاه‌های یهودیان در این کشور ویران شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید