البرهان: نیروهای مسلح سودان با«شورشیان» هیچ توافق یا معامله‌ای نخواهند کرد

سازمان ملل متحد نسبت به وقوع فاجعه انسانی و گسترش ابعاد هولناک آن در سایه تداوم جنگ در سودان هشدار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرمانده ارتش سودان در پاسخ به طرح‌ پیشنهادی محمد حمدان دقلو، «حمیدتی» فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع که خواستار گذار به سوی تشکیل حکومت غیرنظامی دموکراتیک از طریق برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه و برقراری نظام سیاسی مبتنی بر فدرالیسم شده است، تاکید کرد که نیروهای مسلح سودان با «شورشیان» هیچ توافق یا معامله‌ای نخواهند کرد.

اظهارات عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، در واکنش به طرح ابتکار فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع است که یکشنبه چشم‌انداز یک راه‌حل جامع در سودان را ارائه کرده بود.

رئیس شورای حاکمیت سودان در یک سخنرانی ضبط شده که دوشنبه 6 شهریور از پورت‌سودان پخش شد، تایید کرد که هیچ توافق یا معامله‌ای با پشتیبانی سریع انجام نخواهد داد.

وی ضمن ابراز این که نیروهای مسلح سودان دست خود را در دست شورشیان قرار نخواهند گذاشت تاکید کرد که ارتش تا رسیدن به پیروزی به جنگ ادامه خواهد داد.

وی با بیان این‌که ما به تنهایی می‌جنگیم و به این افتخار می‌کنیم، افزود: «نیروهای مسلح جنگ را آغاز نکردند، بلکه پشتیبانی سریع آغازگر آن بودند و از این رو در آتش جنگ خواهند سوخت و شکست هولناکی متحمل خواهند شد.»

رئیس شورای حاکمیت سودان در ادامه اظهارات خود تایید کرد که نیروهای تحت امر وی در تلاش برای سازماندهی مجدد و استقرار در مناطقی هستند که آنها را قادر می‌سازد به شورش پشتیبانی سریع پایان دهند.

البرهان ضمن اشاره به آوارگی و بی‌خانمان شدن بسیاری از مردم سودان و خالی از سکنه شدن خارطوم، پایتخت این کشور تاکید کرد که جنگ تا شکست نیروهای پشتیبانی سریع و برقراری امنیت در کشور ادامه خواهد یافت.

این موضع البرهان در پاسخ به ابتکار حمیدتی بود که در آن وی به آمادگی خود برای برقراری آتش‌بس طولانی مدت با ارتش اشاره کرده و دیدگاه خود مبنی بر «تاسیس دولت جدید» در کشور را بر اساس «فدرالیسم واقعی» ارائه کرد.

نبرد میان نیروهای پشتیبانی سریع و ارتش سودان بدون اعلام پیروزی هیچ یک از طرف‌های متخاصم وارد هفته بیستم شده است، این در حالی است که در نتیجه این درگیری‌ها، میلیون‌ها نفر مجبور به ترک خانه‌های خود در پایتخت و سایر شهرها شدند.

این در حالی است که با تداوم جنگ در سودان، سازمان ملل متحد ضمن اشاره به نقض‌های مکرر و مطرح شدن اتهاماتی مبنی بر وقوع پاکسازی نژادی در ایالت دارفور غربی، نسبت به وقوع «فاجعه انسانی و گسترش ابعاد هولناک آن» در سایه تشدید فزاینده گرسنگی، فروپاشی سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی و تخریب زیرساخت‌ها در سودان هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید