ابتكارعمل حميدتى براى بحران سودان؛ آتش‌بس، انتخابات آزاد و فدرالیسم

حمیدتی بر آغاز مرحله گذار سیاسی و تحول به سوی دموکراسی از طریق انتخابات آزاد تاکید کرد و گفت که صلح در سودان وابسته به توقف خشونت حکومتی علیه شهروندان عادی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد حمدان دقلو موسوم به «حمیدتی»، فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع از طرف‌های درگیری در سودان، یکشنبه 5 شهریور ابتکارعملی در 10 بند برای پایان‌دادن به جنگ در این کشور ارائه کرد.

ابتکارعمل حمیدتی شامل حکومت دموکراتیک مدنی از طریق برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه و برقراری نظام سیاسی مبتنی بر فدرالیسم است.

حمیدتی در بیانیه‌ای بر تشکیل ارتشی حرفه‌ای به دور از سیاست تاکید کرد و افزود که این نهاد نظامی باید منعکس‌کننده تنوع و کثرت کنونی کشور باشد.

او خواستار مشارکت حداکثری همه احزاب سیاسی و نهادهای مدنی از همه مناطق سودان در اداره کشور شد و تاکید کرد که گروه‌های مسلح نیز باید در روند سیاسی مشارکت کنند.

حمیدتی بر آغاز مرحله گذار سیاسی و تحول به سوی دموکراسی از طریق انتخابات آزاد تاکید کرد و گفت که صلح در سودان وابسته به توقف خشونت حکومتی علیه شهروندان عادی است.

فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع ابراز داشت، برقراری آتش‌بس بلندمدت منوط به ایجاد راه‌حلی سیاسی برای بحران‌هایی است که ریشه جنگ‌های گاه و بیگاه داخلی سودان هستند.

او خواستار ایجاد نهادهای دولتی اعم از نهادهای مدنی و نظامی بر اساس قوانین و پروتکل‌های بین‌المللی شد و بر نبود گرایش سیاسی و حزبی در این نهادها تاکید کرد.

سودان از اواسط آوریل گذشته درگیر جنگ داخلی ویرانگری میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع است.

دو طرف جنگ، یکدیگر را به انجام جنایات جنگی و غارت اموال عمومی و خصوصی شهروندان متهم می‌کنند.

به‌رغم هشدار سازمان ملل مبنی بر این که ادامه جنگ کل کشور را تهدید کرده و به بحرانی انسانی منجر خواهد شد، اما اقدامات میانجی‌گرانه منطقه‌ای و بین‌المللی برای حل‌وفصل بحران سودان و توقف جنگ در این کشور به دلیل اصرار طرف‌های منازعه بر خواسته‌های خود با شکست مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید