3 عضو مجلس نمایندگان آمریکا از شمال سوریه دیدار کردند

اعضای کنگره آمریکا خواستار ارزیابی مناطق تحت کنترل دولت موقت شدند تا بجای گذرگاه «باب الهوا» از گذرگاه «باب السلامه» کمک‌های بشردوستانه را به مناطق مذکور ارسال کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه عضو مجلس نمایندگان آمریکا در سفری کم‌سابقه، یکشنبه 5 شهریور از مناطق شمال سوریه، تحت کنترل گروه‌های مخالف حکومت این کشور دیدار کردند.

جو ویلسون، ویکتوریا اسپارتز و دین فلیپس از طریق ترکیه و از گذرگاه «باب السلامه» به شهر اعزاز رفتند و از بیمارستانی در این شهر بازدید کردند.

ویکتوریا اسپالتز، عضو مجلس نمایندگان آمریکا در شمال سوریه
ویکتوریا اسپالتز، عضو مجلس نمایندگان آمریکا در شمال سوریه

در هنگام ورود این نمایندگان، مردم منطقه با پلاکارد «به سوریه آزاد خوش آمدید»، از آنها استقبال کردند.

یاسر الحجی، مسئول روابط عمومی دولت موقت در شمال سوریه، مورد حمایت آنکارا به خبرگزاری فرانسه گفت که «هدف از این سفر، مشاهده وضعیت مناطق آزادشده در سوریه توسط نمایندگان آمریکایی است.»

نمایندگان آمریکایی همچنین با شماری از کودکانی که والدین خود را در جنگ داخلی سوریه از دست دادند، دیدار کردند.

دیدار نمایندگان آمریکایی با کودکان سوری در شمال سوریه
دیدار نمایندگان آمریکایی با کودکان سوری در شمال سوریه

جنگ داخلی سوریه از سال 2011 تاکنون به کشته‌شدن دست‌کم نیم میلیون شهروند این کشور منجر شد.

از سویی، رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه تصریح کرد که نمایندگان آمریکایی برای اجتناب از انتقادات رسانه‌های آمریکایی، از شهر «جندیرس»، تحت کنترل گروه افراطی «تحریر الشام» بازدید نکردند.

عبدالرحمن تاکید کرد که اعضای کنگره آمریکا خواستار ارزیابی مناطق تحت کنترل دولت موقت شدند تا بجای گذرگاه «باب الهوا» از گذرگاه «باب السلامه» کمک‌های بشردوستانه را به مناطق مذکور ارسال کنند.

نمایندگان آمریکایی در شمال سوریه
نمایندگان آمریکایی در شمال سوریه

گروه تحریر الشام حدود نیمی از استان ادلب در شمال غرب سوریه، همچنین مناطقی از استان‌های حلب، لاذقیه و حماه را در کنترل خود دارد.

گروه‌های مسلح دیگری در مناطق شمالی سوریه وجود دارند که مورد حمایت ترکیه بوده اما از نفوذ زیادی برخوردار نیستند.

به‌رغم اعلام گروه تحریر الشام مبنی بر عدم ارتباط با سازمان «القاعده»، ایالات متحده کماکان تحریر الشام را یک گروه تروریستی می‌داند.

طبق سازوکارهای تعیین‌شده در سال 2014 توسط سازمان ملل متحد، گذرگاه باب الهوا تنها گذرگاه ارسال کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی از ترکیه به مناطق شمالی سوریه محسوب می‌شود.

رژیم سوریه که ارسال کمک‌های بین‌المللی بدون هماهنگی با خود را نقض حاکمیت خویش عنوان کرده است، در 11 ژوئیه گذشته مانع ارسال کمک‌های مذکور از گذرگاه باب الهوا شد.

به‌رغم این، سازمان ملل و دمشق در ابتدای اوت جاری برای ادامه فعالیت گذرگاه باب الهوا جهت ارسال کمک‌های بشردوستانه به شمال سوریه برای 6 ماه دیگر توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید