واشینگتن از دو طرف جنگ سودان خواست درگیری‌ها را متوقف کنند

به گزارش سازمان‌های بین‌المللی درگیری‌های سودان تاکنون منجر به کشته‌شدن نزدیک به 5000 نفر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان گادفری، سفیر ایالات متحده در سودان، جمعه سوم شهریور گفت که دو طرف جنگ در سودان ثابت کرده‌اند برای اداره کشور ناتوان هستند و باید با پایان دادن به درگیری، قدرت را به یک دولت غیرنظامی انتقال دهند.

گادفری در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت: «طرف‌های متخاصم که ثابت کرده‌اند برای حکومت ناتوان هستند، باید به درگیری پایان دهند و قدرت را به یک دولت انتقالی غیرنظامی منتقل کنند.»

وی افزود: «آینده‌ سودان توسط مردم این کشور تنها پس از برقراری امنیت حاصل می‌شود.»

جنگ و گرسنگی

سازمان ملل متحد هشدار داد، نبردهای خشونت‌آمیزی که از 15 آوریل در سودان میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع در جریان است، باعث ویرانی و گرسنگی گسترده در این کشور می‌شود.

همزمان با ادامه جنگ، عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان به انجام سفرهای داخلی و خارجی اقدام کرد.

مارتین گریفیتس، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد نیز در بیانیه‌ای با اعلام این که «جنگ در سودان شرایط اضطراری ویژه‌ای ایجاد کرده است»، تاکید کرد، «درگیری جاری با پیامدهای هولناک گرسنگی، بیماری و آوارگی، کل کشور را تهدید می‌کند.»

گریفیتس با اشاره به نگرانی‌ها برای امنیت غیرنظامیان در ایالت جزیره هشدار داد: «صدها هزار کودک از سوء تغذیه حاد رنج می‌برند و در صورت درمان نشدن در خطر مرگ هستند.»

به گزارش سازمان غیردولتی «ACLED»، درگیری‌های سودان تاکنون منجر به کشته‌شدن نزدیک به 5000 نفر شده است. با توجه به قطع ارتباط با بسیاری از مناطق کشور و خودداری دو طرف نزاع از ارائه گزارش درباره تلفات نیروهای خود، احتمالا تلفات واقعی از آمار اعلام‌شده بیشتر است.

طی چهار ماه جنگ میان دو طرف متخاصم در سودان، بیش از 4.6 میلیون نفر در داخل کشور آواره یا به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

سودان از آوریل گذشته شاهد درگیری‌ بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع بوده که صدها کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید